Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyakori kísérő tünete a fertőzéses légúti megbetegedéseknek a láz, ami egyrészt hasznos, mert segíti a szervezet öngyógyító folyamatait, ugyanakkor veszélyes is lehet, ha magasra szökik és hosszan tart.
Kép: Checking the temperature of a 3 month old baby girl with forehead thermometer. Paris, France VOISIN/PHANIE, Fotó: VOISIN
A magas láz megemeli a pulzusszámot és megterheli a szívet, ami veszélyes a szívbetegekre és az idősekre, de a kisgyermekekre is, mert náluk lázgörcsöt okozhat. A kismamáknál az első trimeszterben spontán vetélés, a későbbi időszakban pedig koraszülés lehet a következménye. Amíg a betegnek a lázas állapot nem okoz kényelmetlenséget, nem feltétlenül szükséges lázcsillapítókkal, borogatással, hűtőfürdővel csökkenteni. Azonban meg kell mérni, hogy eldönthessük, időszerű-e a beavatkozás. Erre ma már számos módszer létezik.
A hagyományos, higanyos lázmérőket 2009 óta már nem lehet kapni, sok háztartásban azonban még ezeket használják. A legolcsóbban a digitális lázmérőkhöz tudunk hozzájutni, a patikákban és a drogériákban akár már ezer forint alatti áron is megvásárolhatók. Két éve a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség tesztelte a leggyakrabban kapható digitális lázmérőket, és arra jutottak, hogy a többségük nem igazán megbízható. A legpontosabbnak a galliumos lázmérő bizonyult, amely a régi, higanyoshoz hasonlóan hőtágulással mér. A fülhőmérőkkel egyszerűen, gyorsan, s ami még fontosabb: nagyon pontosan mérhetjük a test hőmérsékletét. Hasonló elven működik a homlokhőmérő, aminek fontos előnye a higiénikussága: nem kell sehová sem bedugni, elegendő csak a homlok vagy a halánték közelébe tartani. A digitális, infravörös, érintés nélküli lázmérőért már jóval mélyebbre kell a zsebbe nyúlni: körülbelül ötezer forintról indul az áruk, de több tízezerért is kapható.
A csalóka eredményért gyakran nem is az eszköz okolható: sokan nincsenek vele tisztában, miként kell helyesen lázat mérni. Bármelyik mérőt is használjuk, ne mozogjunk közben, mert csak nyugodt helyzetben kapunk pontos eredményt. Felnőtteknél általában a hónaljban vagy a szájban, a kisgyermekeknél a végbélben szokás lázat mérni. A fülben és homlokon használható eszközöket értelemszerűen kell használni. Fontos, hogy ha szeretnénk pontosan követni a testhőmérsékletünk változásait, akkor érdemes mindig ugyanazon a helyen és ugyanazzal az eszközzel mérni.
FOTÓ: VOISIN, AFP/PHANIE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu