Emberbaráti szeretettel

HARMADIK ALKALOMMAL adták át a Jószolgálat-díjakat a szociális szférában dolgozó szervezeteknek, civileknek, önkénteseknek. Twickel-Zichy Mária Terézia, a díjat létrehozó alapítvány névadója azt vallotta, hogy a szociális tevékenység elengedhetetlen a társadalom egészséges működtetéséhez.

Ország-világBiczó Henriett2019. 02. 27. szerda2019. 02. 27.
Emberbaráti szeretettel

Sokféle világnézetűek lehetünk, de egy alaptörvény mindenkire nézve érvényes: segíteni kell az elesetteken – mondta Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész a Jószolgálat-díj nagykövete a Magyar Tudományos Akadémián rendezett díjátadó ünnepségen. Szerinte a legkilátástalanabb helyzetben is van lehetőség a jóra, s a szociális munkások, önkéntesek mindenki számára követendő példát mutatnak.

Február elején harmadik alkalommal adták át az alapítvány által létrehozott szakmai díjat, amit fogyatékkal élőkkel, szenvedélybetegekkel, nevelőszülői családokkal, kisebbségekkel, idősekkel, állami gondozott fiatalokkal és hajléktalanokkal foglalkozó szociális munkások, szervezetek, önkéntes segítők, civil közösségek kapnak meg. A díjat báró Twickel György alapította édesanyja tiszteletére, aki egész életében szeretettel és alázattal fordult a segítségre szorulók felé, s mindig azt vallotta, hogy a szociális tevékenység elengedhetetlen egy társadalom egészséges működtetéséhez.

Nem volt könnyű helyzetben a hét nagy magyar segélyszervezet képviselőiből álló szakmai zsűri, csaknem 800 jelöltből kellett kiválasztaniuk a hét díjazottat. A két önkéntes kategóriáról pedig a közvélemény dönthetett, erre 3147 szavazat érkezett.

A telt házas ünnepségen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szimfónia programjának zenekara játszott. A program keretében 300 – hátrányos helyzetű településen élő – fiatalt tanítanak zenélni, közülük 40-en jöttek el az estre. Balla Eszter színésznő, a Jószolgálat-díj másik nagykövete is színpadra állt, többek között Tarnabodról, Kaposvárról és Szendrőládról érkezett ifjú zenészekkel énekelt. A programnak már mérhető pozitív hatása van: az érintett gyerekek körében kevesebb az iskolai lemorzsolódás, jobban teljesítenek, a szabadidejüket tartalmasan töltik el.

A Jószolgálat-díjakat báró Twickel György és a szakmai segélyszervezetek képviselői adták át, az egyedi díjtárgy és oklevél mellett pénzjutalmat is kaptak a „nyertesek”. Az életműdíjjal egymillió forintos jutalom jár, a szervezeti kategóriában a három kiválasztott egyenként kétmillió, az egyéni kategória szintén három győztese 500-500 ezer forintot kapott.

Az életműdíj nyertesét mindig nagy várakozás fogadja, az idén Tuczainé Régvári Mariettát választotta a zsűri. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász igazgatója egész életével a hátrányos helyzetű családokat szolgálja.

A hivatásszerűen végzett szociális munkájáért egyéni kategóriában díjazták Siposné Kohári Szilviát, aki évek óta az egri RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat intézményvezetője. Mezei Ádám, a debreceni Salva Vita Alapítvány munkatársa értelmi sérültekkel foglalkozik, élete egy létavértesi cigánytelepről indult. Azt mondja, hosszú utat tett meg azért, hogy az Akadémián átvehesse a Jószolgálat-díjat. Tisza Leventét, a lyukóvölgyi közösségi ház vezetőjét is a színpadra szólították, aki nemcsak a munkatársainak, hanem a mélyszegénységben élő lyukóvölgyieknek is megköszönte, hogy nyitottak az együttműködésre.

A hivatásszerűen végzett szociális munka, szervezeti kategóriában jutalmazták a Fészek Gyermekvédő Egyesületet: a gyermekek átmeneti otthonában jelenleg 500 gyerekről gondoskodnak. A Magyar Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthona 35 éve működik Ráckeresztúron, egy kis parasztházból nőtte ki magát, ma több mint 60 lakójuk próbál kigyógyulni a drogfüggőségből. A SZÉRA Szociális és Rehabilitációs Alapítvány átmeneti életvezetési nehézségekkel küzdő gyermekes családokat és hajléktalanokat segít a főváros XV. kerületében. Csaknem kétszáz embernek nyújtanak lakhatást addig, amíg tartós megoldást nem találnak a rászorulók problémáira.

Az önkéntesen végzett szociális munka, egyéni kategóriában Elekné Román Katalint díjazták, aki Kerecsenden, a római katolikus egyházközségben két évtizede segíti a cigányok beilleszkedését.

Az átadó ünnepség önzetlen felajánlásokban is bővelkedett. Az önkéntes közösségi díjazott Völgyzugolyház Alapítvány a Kacifántosokért szervezetet halmozottan sérült gyermekek szülei hozták létre 2016-ban. Figyelemre méltó, hogy az alapítvány munkatársai a pénzjutalmukból felajánlást tettek a másik jelölt, az UCCU Alapítvány részére, akik munkájukkal a roma és nem roma fiatalok közötti párbeszédet szeretnék elősegíteni. Az esten elhangzott egy jótékonysági adománygyűjtésről szóló felhívás is, Butor Józsefné egy darányi szegény sorsú család számára kért segítséget.

A díjazottak egyöntetűen hangsúlyozták, hogy hatalmas elismerés számukra a díj. Twickel György szerint életükkel bizonyítják, hogy létezik emberbaráti szeretet.

FOTÓ: KASZÁS TAMÁS, INDEX.HU

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek