Géppuskafészek az iskolában

A KERESZTÉNYSÉG LEGNAGYOBB ÜNNEPE idején talán még jobban fáj, hogy napjainkban a világ számos részén felnőtteknek és gyerekeknek menekülniük kell vallásuk vagy etnikai hovatartozásuk miatt. Irakban, bár az Iszlám Állam visszaszorításával a közvetlen életveszély elmúlt, még mindig sok százezren várnak sátortáborokban arra, hogy az életük visszatérhessen a régi kerékvágásba. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az újrakezdésben segít.

Ország-világ(szijjártó)2019. 04. 24. szerda2019. 04. 24.

Kép: Girls navigate a muddy street as they make their way to school amid the rubble of the Old City of Mosul, Iraq, which was devastated during the 2017 Battle of Mosul, which led to the defeat of the Islamic State group, also known as ISIS. During control of the city by the Islamic State, most children didn't attend school., Fotó: Paul Jeffrey

Girls go to school in Mosul
Girls navigate a muddy street as they make their way to school amid the rubble of the Old City of Mosul, Iraq, which was devastated during the 2017 Battle of Mosul, which led to the defeat of the Islamic State group, also known as ISIS. During control of the city by the Islamic State, most children didn't attend school.
Fotó: Paul Jeffrey

Fatima 4 éves volt, bátyja, Soran pedig 6, amikor 2014. június 10-én, többnapos ostrom után az Iszlám Állam (ISIS) elfoglalta Moszult. Szüleik az éjszaka közepén menekültek el a két kisgyerekkel és annyi holmival, amennyit a kezükben elbírtak. A kicsik nem értették, mi történik velük – mi, felnőttek viszont tudjuk, hogy a háború elvette tőlük a békés gyermekkorukat. A család azóta egy menekülttáborban él, az iskoláskorba lépett gyerekek pedig nem járhatnak rendes tanodába...

A család történetét a pedagógus édesapa mesélte el Stochino-Weiss Giulianónak (képünkön). Az Ökumenikus Segélyszervezet iraki programjának (néhány napot itthon tartózkodó) vezetőjét nagyon megérintette a történetük.

– Számomra az a legszívszorítóbb, amikor gyerekeket látok szükséget szenvedni. Fatimáéké sajnos tipikus történet. A terrorszervezet 2014-es térnyerését követően a hitük, származásuk miatt üldözöttek néhány óra, pár nap leforgása alatt kényszerültek elhagyni a korábbi lakhelyüket. Moszul az ISIS pusztításának szimbólumává vált, a romokban heverő ősi város sokkoló fényképei bejárták a világot.

Az Ökumenikus Segélyszervezet 2003-ban indította első iraki segélyprogramját, az Iszlám Állam 2014- ben történt drasztikus terjeszkedésétől pedig rendszeres segélyakciókat szervez a háborús borzalmak elől menekülő családok támogatására. Egyedüli regisztrált magyar segélyszervezetként tevékenykednek Irakban, munkájukat az ACT Alliance nemzetközi szövetség kötelékében végzik, magyar kormányzati, illetve magánadományozói támogatásokból. A segélyprogram az ősi Ninivefennsíkra visszatérő családokra összpontosít, kiemelt figyelmet fordítva az üldözött keresztényekre.

A segélyszervezet 2016-ban Erbilben azzal a célkitűzéssel nyitott központot, hogy hosszú távú és hatékony segítségükkel a menekültek mielőbb visszatérhessenek az otthonaikba és új életet kezdhessenek. Miért éppen Erbilben? Az Irak északi részén fekvő, félautonóm Kurdisztán fővárosa kb. 80 kilométerre fekszik Moszultól. A kurdok, arabok, muszlimok, keresztények, jeziditák és még számtalan etnikum, vallás képviselői által lakott térségben 2014 nyarán az ISIS átfogó offenzívát indított, amit a kurdoknak amerikai támogatással a város határától alig 40 kilométerre sikerült megállítaniuk. Mégis, a háború gazdaságilag és pszichésen is megviselte a térséget.

– Sorsdöntő pillanat előtt állunk – magyarázza Stochino-Weiss Giuliano. – A terrorszervezetet sikerült legyőzni, a közvetlen életveszély már elmúlt ugyan, de még mindig sűrűn hátrafordulunk, körbenézünk, mert bármi előfordulhat a többméteres betonfalakkal, szögesdróttal körbevett vagy épp földig rombolt épületek között. Emlékszem, kezdetben mennyire sokkolt a fegyveres járőrök és a katonai konvojok látványa. Az egyik legsürgetőbb feladat az aknamentesítés. Sok százezer üldözött ma is emberi életre alig alkalmas sátortáborokban tengeti napjait, nem ritkán évek óta, segélyre támaszkodva. A menekültek vágynak arra, hogy hazatérhessenek, de ennek még számtalan akadálya van. Ha a szolgáltatások (áram- és ivóvízellátás) stabilan újraindulnak, visszaépülnek a lakóházak, az iskolák, a templomok, újrakezdődik az oktatás, és élni kezd a közösség – az emberek akkor fognak tömegesen visszaköltözni.

A szülőföldön maradás és a visszatérés elősegítése a migráció megállításához is hozzájárul. Ezt igazolja a Tell-Aszkuf megrongált lakóházainak részbeni, magyar kormány jóvoltából megvalósult helyreállítása, amelynek köszönhetően az ISIS által elüldözött 1300 családból 1000 visszatérhetett otthonába. Nem elhanyagolandó szempont, hogy a helyben segítés gazdaságélénkítő hatással is bír: a partnerszervezetek helyi embereknek (mérnököknek, szerelőknek, tanároknak stb.) adnak munkát, s vele jövőképet.

Az ökumenikusok – a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával, a Hungary Helps program keretében végrehajtott – segélyprogramjának első, 125 millió forintos szakaszában 55 lakóházat építettek újjá Karakoshban, egy fiú-és egy lányiskolát újítottak föl Bashikában, valamint egy 2500 embert ellátó vízhálózat rekonstrukcióját végezték el Alkoshban. Ezenkívül 324 család kapott téli tüzelőt, 600 pedig élelmiszert és takarókat.

A segélyprogram fontos eleme a pszichoszociális támogatás is a sokat szenvedett családoknak. A háború okozta lelki sebeket próbálják orvosolni egy újonnan beindított közösségi központban Karakoshban.

– Az tapasztalom, hogy az emberek nehezen beszélnek magukról, korábbi életükről, tragédiájukról. Az elmúlt években a különböző vallási és etnikai csoportok között erős bizalmatlanság, nehezen enyhülő feszültség alakult ki. Nem tudják, ki hogyan gondolkodik és hová tartozik. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy a segélyprogramunkat állandó helyi jelenléttel, alapos felmérések alapján hajtsuk végre, hogy a támogatás a lehető leghatékonyabban hasznosuljon.

A fiatal programvezető szerint a térségben nem szabad abbahagyni a segítségnyújtást, mert nincs vége a humanitárius krízisnek, a háború nyomai nagyon mélyek. A családok százainak helyben maradását és újrakezdését támogató magyar program most iskolák felújításával és felszerelésével folytatódik. Az Ökumenikus Segélyszervezet helyszínen dolgozó munkatársait ugyanis a harcokban károkat szenvedett iskolák felmérése során kiégett tantermek, leszakadt táblák, hiányos és törött bútorok fogadták.

– Az egykor gyermekzsivajtól hangos udvarokon romok, a falakon lövések nyomai. A nagy iskolaépületeket stratégiai támaszpontként használták, némelyik tetején még ma is láthatók a géppuskafészkek. Odabent érződik C4 robbanóanyag szaga, a falak olyanok, mintha fekete mázzal lennének bekenve. Ebből kell oktatásra alkalmas helyet varázsolnunk és berendeznünk.

A segélyszervezet március második felében adománygyűjtést indított, hogy új bútorokkal, táblákkal, írószerekkel segíthesse a tanítás újraindítását a Moszul közelében található Karemlesh, Bashika, Karakosh és Talkif iskoláiban. Az adományokból a felújított iskolákba vásárolt eszközök esélyt adnak arra, hogy az Irakban élő gyermekek – Fatima, Soran és a sorstársaik – újra tanulhassanak és reményt kaphassanak egy élhető jövőre. Helyben, otthon.

FOTÓ: PAUL JEFFREY, ACT ALLIANCE/ÖKUMENIKUS SEGÉLYSZERVEZET, NÉMETH ANDRÁS PÉTER FELVÉTELE

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek