Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Párizs egy ideje Leonardo de Vinci-lázban ég. Bezár a géniusz halálának ötszázadik évfordulójára tavaly ősszel megnyitott kiállítás a Louvre-ban, és február végén árverésre bocsátják a Rubik Mona Lisa című alkotást is, amelyet az Invader nevű utcaművész 330 darab Rubik-kockából készített.
Kép: Párizs, 2020. február 4. Az Invader nevű francia művész által készített Rubik Mona Lisa című műalkotás egy részlete látható a párizsi Artcurial aukciós házban 2020. február 4-én. A mű, amelyet 330 Rubik-kockából állítottak össze, Leonardo Da Vinci híres Mona Lisa című festményét ábrázolja, és várhatóan 150 ezer eurót is elérheti a legmagasabb ajánlat összege a február 23-ai árverésen. MTI/EPA/Ian Langsdon, Fotó: Ian Langsdon
Leonardo da Vincit tartjuk a humanista embereszmény megtestesítőjének, hiszen festő, szobrász, építész, tudós és feltaláló volt egy személyben. A reneszánsz kor lángelméje 1519. május 2-án, 67 éves korában, a franciaországi cloux-i kastélyban hunyt el.
Halálának 500. évfordulója alkalmából Olaszország emlékévet hirdetett, kiállításokkal, digitális programokkal, bélyegekkel és többek között egy Leonardo-festménnyel díszített kéteurós érme kibocsátásával ünnepelte a mestert.
Az évforduló kiemelt eseményeként jegyezték és óriási érdeklődés kísérte a párizsi Leonardo-kiállítást, amely február 24-ig látogatható. Mivel Leonardo da Vinci az utolsó három évét a Loire menti Château du Clos Lucéban töltötte mint a francia király első festője, mérnöke és építésze, így került a múzeum tulajdonába az életmű egyharmada, amelyet a Louvre kiállított.
Megkísérelték egybegyűjteni a Leonardo da Vincinek tulajdonított festmények közül a lehető legtöbbet, így az öt legfőbb festményt: a Sziklás Madonnát, a La belle ferronnière-t (másképpen A szép fegyverkovácsnét), a Mona Lisát, a Keresztelő Szent Jánost és a Szent Annát ábrázolót; emellett a művész grafikáit és a mester köréből származó festmények, szobrok tömkelegét.
Olaszország kölcsönadta a Vitruvius-tanulmányt, cserébe a Louvre-ban kiállított Raffaello-műveket kapott, amelyeket 2020 márciusától mutatnak be Rómában. (Az 1490 körül keletkezett Vitruvius-tanulmány egy kiterjesztett karú és lábú férfialakot ábrázol két, egymást átfedő pozícióban; az emberi test méretarányait hivatott elemezni. Ez a kép látható az olaszországi egyeurós érmén is.)
Mindeközben a francia főváros egy másik Mona Lisa-lázban is ég: február 23-án ugyanis elárverezik a Rubik Mona Lisa című alkotást, amelyet 330 darab, kirakott vagy éppen összekevert Rubik-kockából készített egy francia utcaművész, Invader (valódi nevén Franck Slama) 2005-ben.
A világhírű festmény egy modern feldolgozását először viszik a műtárgypiacra a francia Artcurial aukciósház Városi Művészet című árverésén. Várhatóan a 160 ezer eurót (mintegy 54 millió forintot) is elérheti a legmagasabb ajánlat összege.
A rejtélyes Invader Bécset ábrázoló mozaikja tavaly májusban 356 ezer euróért (120 millió forintért) kelt el az aukciósház árverésén. Az utcaművész a Rubik Mona Lisa után Edouard Manet Reggeli a szabadban vagy Gustave Courbet A világ eredete című festményeinek mását is elkészítette Rubik-kockából.
A saját maga által kitalált műfajt rubikkubizmusnak nevezi.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu