Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A közelmúltban a Kennedy família újabb tagjait érte szerencsétlenség: az 1968-ban meggyilkolt elnökjelölt Robert F. Kennedy 41 éves unokáját és 8 esztendős dédunokáját ragadta el a halál egy vízi balesetben. Ezzel folytatódott a Kennedyek immár több évtizedes tragédiasorozata.
Eme híres ír katolikus család históriája idősebb Joseph Patrick Kennedy (1888–1969) Bostonba emigrálásával kezdődött. Üzleti érzékét kamatoztatva küzdötte fel magát egyre magasabbra, amiben Rose Elizabeth Fitzgerald (1890–1995) segítette.
1914-ben kötöttek házasságot, kilenc gyermekük (öt lány és négy fiú) született. Az édesapa politikai pályafutása csúcsaként a Fehér Ház ura szeretett volna lenni, de karrierje 1940-ben a londoni nagyköveti posztnál befejeződött: az amerikai semlegesség híveként kijelentette, hogy „Angliában vége a demokráciának, a világháborút nem a demokrácia nevében vívják”, amiért hazahívták.
A dinasztiaalapító ezután művelt és karizmatikus Joseph (Joe) fiában reménykedhetett, aki a légierő tisztjeként harcolt. 1944-ben a bombázógépe bevetés közben felrobbant a La Manche csatorna felett.
Mégis, korábbról a gyerekek közül az első áldozatnak Rosemary számít, aki mentális problémákkal, súlyos hangulat-ingadozással küzdött, ezért 1941-ben – 23 évesen – az akkoriban gyakran alkalmazott lobotómiát (a homloklebeny kérgének elvágása az agytól) hajtottak végre rajta. Ezután életét pszichiátriai intézetekben töltötte, 2005-ben hunyt el.
Kathleen – a család kitagadott fekete báránya – 1948-ban repülőgép-szerencsétlenség áldozatává vált Franciaország felett.
John Fitzgerald Kennedy (JFK) 1941-től századosként szolgált a haditengerészetnél. Hősiességéért megkapta az egyik legértékesebb katonai kitüntetést, a Bíbor Szívet: ő az egyetlen amerikai elnök, aki ebben az elismerésben részesült. 1943-ban egy japán támadásban súlyos hátsérülést szenvedett (haláláig fájdalmakkal küzdött). 1947-től elnökké választásáig (1960) szenátorként politizált.
Karrierje építésében felismerte a média kivételes szerepét, ami végül is a választási vetélytársával, Nixonnal megrendezett televíziós vitában csúcsosodott ki; sokak szerint akkor nyerte meg az elnökválasztási párbajt.
A jóképű, remek megjelenésű, barátságos, de határozott John – háta mögött gyönyörű, okos, elragadó feleségével, az 1929-ben született Jacqueline Lee Bouvier Kennedyvel – kis különbséggel lett a mai napig az egyetlen római katolikus és a legfiatalabb (43 évesen) megválasztott amerikai elnök.
1961. január 20-án foglalta el hivatalát. Beiktatási beszédében hangzott el szállóigévé vált mondata: „Ne azt kérdezd, mit tud tenni érted a hazád, inkább azt, hogy te mit tudsz tenni a hazádért.”
1963. november 22-én a következő évi elnökválasztás előkészületei során Dallasba utazott. A repülőtérről a városközpontba haladó elnöki limuzinra a városi könyvraktár előtt lövéseket adtak le: az elnök halálosan, John Connally, Texas állam kormányzója könnyebben megsebesült.
A Kennedy holttestét Washingtonba szállító elnöki repülőgépen Lyndon B. Johnson alelnök – a véres ruhájú Jacqueline Kennedy mellett állva – tette le a hivatali esküt. Hazaérve azonnal bizottságot nevezett ki a merénylet tényeinek, illetve a feltételezett tettes, Lee Harvey Oswald bűnösségének – illetve két nappal későbbi meggyilkolása körülményeinek – megállapítására.
Kennedy elnököt november 25-én az Arlington Nemzeti Temetőben helyezték örök nyugalomra.
Az elhunyt elnök öccse, Robert Francis Kennedy, a 11 gyermekes családapa 1964-ig az Egyesült Államok igazságügy-minisztere és legfőbb ügyésze, majd lemondása után haláláig New York állam szenátora volt. Nagy népszerűségre tett szert, nem véletlen, hogy 1968-as elnökválasztási kampánya során a tömeg számtalan alkalommal kitörő szeretettel köszöntötte.
Június 4-én Los Angelesben, a Demokrata Párt kaliforniai előválasztásán győzött, az Ambassador Hotelben boldogan üdvözölte híveit és munkatársait. Mindenki szeretett volna kezet fogni vele még akkor is, amikor a hotel konyharészlegén át igyekezett elhagyni az épületet.
Ekkor lövések dörrentek, az ünnepelt halálosan megsebesülve a földre zuhant. A merénylőt, a 24 éves palesztin Sirhan Sirhant azonnal elfogták. A bíróság halálra ítélte, amit 1972-ben életfogytig tartó börtönbüntetésre változtattak.
A legkisebb testvér, Edward Moore Kennedy – 1962-től haláláig, 2009-ig Massachusetts állam szenátora – szintén esélyesnek számított az elnöki posztra, de ebbéli sikerében egy autóbaleset megakadályozta.
1969 nyarán gépkocsijával egy partiról hazafelé tartva – Robert bátyja volt kampánymunkása, a 28 éves Mary Jo Kopechne társaságában – a Boston közelében fekvő Chappaquiddick-szigeten egy korlát nélküli hídról a vízbe zuhant. Elmondása szerint mindent megpróbált, hogy megmentse a lányt, de nem sikerült.
Kiúszott, elhagyta a helyszínt, és csak másnap fordult a hatóságokhoz. Bár Edwardot csupán cserbenhagyásért marasztalták el, a tragédia emléke élete végéig elkísérte, így szülőföldje képviseleténél többre nem számíthatott.
Robert Kennedy David fia – aki 13 évesen a televízióban élő adásban látta apja meggyilkolását – 1984-ben egy Palm Beach-i hotelszobában kábítószer-túladagolásban halt meg. Öccse, a 39 éves Michael 1997-ben Coloradóban síbalesetben vesztette életét.
1999-ben a 39 éves ifj. John F. Kennedy – akinek nagy esélyt adtak, hogy néhai édesapja nyomdokaiba lépve az USA elnöke legyen – tapasztalatlan pilótaként vezette kisrepülőjét. Éjszaka, rossz látási körülmények között navigációs hibát vétett, és a gép az Atlanti-óceánba zuhant. A fedélzeten utazó feleségével és sógornőjével együtt a vízbe veszett.
Tavaly Robert Kennedy mindössze 22 éves unokája, Saoirse Kennedy kábítószer-túladagolásban halt meg.
És most április 9-én a família újabb tagjait érte szerencsétlenség: egy balesetben Robert 41 éves unokáját, Maeve Kennedy Townsend McKeant és 8 esztendős dédunokáját, Gideon McKeant ragadta el a halál.
Egy öbölből a nyílt tengerbe repült labdáért eveztek ki a kenujukkal, amit egy szélroham felborított. Anya és kisfia holttestét napokkal később találták meg.
Hogy átok ül a családon, azt először Edward egy televíziós nyilatkozatban említette: a balesete éjszakáján azon gondolkodott, valóban létezik-e valamilyen szörnyű átok, amely minden Kennedy fölött ott lebeg…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu