Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sólyom László nem írta alá az egységes nemzeti mezőgazdasági támogatási rendszerről (SPS) szóló törvényt, alkotmányossági aggályaira hivatkozva. A Magyar Agrárkamara ennek ellenére – nem vitatván a köztársasági elnök eljárását - fontosnak tartja az SPS 2009. évi bevezetését.
Kép: KecskemŽt, 2008. jślius 29. MőholdfelvŽtel, fšldalapś t‡mogat‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
2008. július 28-án 15 ágazati szakmai szervezet, köztük a Magyar Agrárkamara közös nyilatkozatban foglalt állást az SPS közvetlen kifizetési rendszer 2009-ben történő bevezetése mellett. Az Országgyűlés által elfogadott törvény lehetőséget teremt az SPS 2009 évi bevezetésére. Az SPS 2009 évi bevezetésének legfontosabb indoka az, hogy a Közösségi Agrárpolitika (KAP) jelenlegi ciklusának végéig, 2013-ig biztosíthatja a mezőgazdasági termelésből élő vállalkozók részére a közvetlen támogatási rendszer stabilitását, kiszámíthatóságát. Emlékezetes, hogy ez volt a legfontosabb elvárás és várakozás az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt is, majd mire az bekövetkezett, az EU 2003-ban már elfogadta a KAP reformjáról szóló döntést, ami azóta is folyamatos mozgásban tartja a szabályozást. Nem szabad elfelejteni, hogy az EU 2003. szeptemberi 29-én elfogadott rendelete az akkori tagállamok számára 2001-2002 éveket jelölte meg bázisidőszaknak.
Az EU régi tagállamai - és már két új, Magyarországgal együtt csatlakozott állam is - az SPS rendszert alkalmazza, így ennek bevezetésével hazánk a mezőgazdaságilag fejlett országokkal kerül azonos csoportba, ami a KAP változásairól adott előrejelzéseket figyelembe véve nagyobb biztonságot, stabilitást jelentene a magyar termelőknek.
A jelenlegi földalapú támogatási rendszer továbbvitele hátrányosan érintené a már eddig is igen nagy veszteséget elszenvedett ágazatokat, köztük a tejtermelő ágazatot és nem adna lehetőséget üzemi szinten a támogatások EU szintre történő felzárkóztatására.
Az SPS rendszerben kapott jogosultságok fékezhetik az állattartás további visszaesését, megalapozhatják a termelés folyamatosságát, a szükséges fejlesztéseket, a magyar mezőgazdaság versenyképességének a helyreállítását.
A törvény felhatalmazza az agrárpolitikáért felelős minisztert, többek között arra, hogy az átállási időszakban előálló több olyan élethelyzetre is megoldást találjon, amely megoldása a történelmi bázis korrekciójával, a kiegészítő történelmi bázisjogosultság kiosztásával kezelhető.
Az SPS kifizetési rendszer a jelenlegihez képest egyszerűsítést jelent, mivel közvetlen támogatást, csak a mezőgazdasági területet használó – egyben a tájat kultúrállapotban tartó, a társadalom számára hasznos tevékenységet folytató - a mezőgazdasági területen gazdálkodó regisztrált termelő igényelhet.
A Magyar Agrárkamara álláspontja szerint, azzal, hogy a törvényt a köztársasági elnök nem írta alá, az új támogatási rendszerre történő átállás nehezedik, az arra való felkészülési idő csökken mind a gazdálkodók, mind az agrárirányításban dolgozók számára. Ez hátrányt jelent mindenkinek, de főként a jelenleg úgynevezett top-up támogatásban részesülő állattenyésztési és egyes növénytermesztési ágazatból élőknek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu