Gráf: többet kaptunk, mint adtunk

Több pénzt fordít az EU agrárium támogatására, megvon forrásokat a vidékfejlesztéstől. Az összegek felhasználása kedvezőbb helyzetet teremt itthon, megmaradhat egy sor olyan támogatás, melyet be kellett volna szüntetni. Még az is lehet, hogy lesz kukoricaintervenció. Röviden ennyiben egyeztek meg az unió agrárminiszterei.

Pályázat, jogszabályokO. Horváth György2008. 11. 21. péntek2008. 11. 21.
Gráf: többet kaptunk, mint adtunk

Nekünk inkább kedvező, mint kedvezőtlen eredményeket hozott a két napig tartó uniós agrárreform felülvizsgálata - állította Gráf József miniszter a 18 órás megbeszélését követően. A tárgyalás lényegében alkudozás volt: mi magyarok 10 pontos módosítási csomaggal érkeztünk, ennek többségét sikerült átvinni az EU-, míg néhányat nem, azokat be kellett áldozni az alku során. Ezt nevezik kompromisszumnak. Gráf szerint a végén jól jöttünk ki a reformból.

A megállapodásból az uniós társfinanszírozási arány növelése fontos nekünk, az új tagállamoknak Brüsszel összesen 90 millió eurót pluszpénzt ad, ebből 13 millió a miénk. Lényeges, hogy megmaradt bizonyos helyeken a termeléshez kötött támogatás, és nagyon fontos, hogy Brüsszel nem állítja le végleg a gabonaintervenciót, sőt most megkezdi a kukorica helyzet felmérését, és ennek eredményét függően elindíthat egy nagyobb mennyiségű felvásárlást is. Marad a tejtermelés évenkénti 1-1 százalékos emeléséről szóló korábbi határozat - ez az egyik magyar kudarc, mi nem vagyunk érdekeltek  termelés növelésében.

A megállapodás egyik legfontosabb pontja szerint a kizárólag uniós finanszírozású támogatások egy része átkerül a részben nemzeti társfinanszírozásból megvalósított források közé (igaz, az új tagországok esetében csak 2012-től). A kompromisszum szerint 2012-re a jelenlegi ötről tíz százalékra nő az átcsoportosuló rész aránya.

Magyarország elutasította az Európai Bizottságnak a sávos elvonásra tett javaslatát, és részben ennek köszönhető, hogy a végső megállapodás szerint csak a 300 ezer eurónál nagyobb támogatások esetében lesz elvonás, ráadásul csupán 4 százalék az említett határ fölötti támogatásrészre. Egy magyar vállalkozás például, amely 100 millió forintos támogatásra jogosult, alig egymillió forintot veszít a végső döntés szerint, szemben az eredeti javaslat szerinti több mint 15 millióval. A társfinanszírozás kötelezettségének esetében az átlagostól alacsonyabb jövedelmű régiók (ide tartozik Magyarország nagy része) az eredetileg tervezettnél jóval nagyobb, 90 százalékos uniós részarányra számíthatnak. - Egyszerre kellett harcolni a nagyok megadóztatása és a kicsik kizárása ellen - hangoztatta Gráf József. Az eredeti elképzelés szerint a 250 eurónál kevesebbre jogosultaktól, illetve az egy hektár alatt termelőktől megvontak volna minden uniós támogatást.

A végeredmény szerint viszont 100 euróban és egy hektárban vonták meg a határt, de Magyarország, Portugália és Szlovénia lehetőséget kapott arra, hogy az ültetvények esetében 0,3 hektár legyen az alsó határ. Ez körülbelül tízezer kistermelőt érint Magyarországon - szögezte le a miniszter. Jóllehet az Európai Bizottság hajthatatlan a termelés és a támogatások elválasztásában, nemzeti hatáskörben több ágazatban a termeléshez kötött támogatásokat meg lehet tartani, mégpedig az összes közvetlen kifizetés 10 százalékának erejéig. Három és fél százalékra emelték azon területek arányát, amelyekhez nemzeti döntés alapján támogatás kapcsolható. Magyarország például a rizs- és a dohányágazatban, valamint az állattenyésztésben szeretne élni ezzel a lehetőséggel. Új támogatási címek is létrejöttek a megállapodással, köztük a termékbiztosítások és az állategészségügyi alapok támogatása. Ezeknél is módosult az eredeti javaslat: előbbit például állati termékekre is kiterjesztették, utóbbinál pedig azt sikerült elérni, hogy "ne váltson ki" egyes piaci eszközöket, például a járványkártalanítási támogatást. Néhány ágazatban (fehérjenövény, rizs, dió, vetőmag, szárított takarmány) sikerült meghosszabbítani a támogatás-elválasztási határidőt 2012-ig.

Az új EU-tagállamoknak juttatott 90 millió eurós többletjuttatásról Gráf József elmondta: többet szerettek volna elérni, de végül is beérték ennyivel, hogy ne hiúsuljon meg a teljes megállapodás. Ezt a keretet egyébként a régebbi tagállamok mintegy kompenzációnak szánták azoknak az országoknak, amelyek az összevont gazdaságtámogatási rendszerből (SPS) részben vagy egészben kimaradnak. Az intervenció esetén szintén született néhány kedvezőbb változtatás. Például a gabonaintervenciónál sikerült elérni, hogy évi 3 millió tonnáig a jelenlegi rendszer alapján (kötelező felvásárlással és Magyarországnak kedvezőbb áron) történjen, és csak azt követően kerüljön sor pályáztatásra. A durumbúza és a rizs intervenciós is rendszere is megmarad, bár 0 tonnás kerettel, a kukorica esetében pedig az Európai Bizottság nyilatkozatot tett, hogy folyamatosan figyeli a piaci helyzetet, és szükség esetén javasolja a felvásárolható mennyiség növelését. A bogyós gyümölcsök átmeneti támogatását sikerült a rendszerben tartani. Ez is évente 400 ezer eurót jelent a magyar termelőknek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek