Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem mérsékli a lakosság adóterheit a parlament elé benyújtott adócsomag. Amit a sávhatár-emelésen nyerhetünk, azt elviszi a kedvezmények csökkenése. A természetbeni juttatások eddigi értékeik feléig maradnának adómentesek. Adóalapot növelne a családi pótlék mellett a szocpol is.
Nem csökken a lakosság adóterhe a kormány által benyújtott új adótervek hatására. Az alacsony keresetűek jövedelemadója lényegében nem változik. A közepes és magas jövedelműek pedig, amit nyernek a sávhatár emelésen, azt elveszíthetik az adóalap növekedése miatt csökkenő adókedvezményeken. Ráadásul emelkednek a fogyasztást terhelő adók: az ÁFA a korábbi 20-ról 23%-ra nő, de megemelik az üzemanyagok, a dohánytermékek és a szeszes italok jövedéki adóját is.
Nő a személyi jövedelemadó sávhatára
A magánszemélyeket érintő legfontosabb adóváltozás a személyi jövedelemadó sávhatárának eltolása és a családi támogatások adószabályainak változása. Az szja kulcsok idén még nem változnak, de január 1-től, visszamenőleges hatállyal évi 1,8 millióról 1,9 millió forintra nő a magasabb kulccsal adózó jövedelmek sávhatára. Vagyis havi bérre levetítve, a bruttó bér 158333 forint feletti része adózik a magasabb, 36%-os kulccsal.
Beleszámít a jövedelembe a családi pótlék
A nyugdíjhoz és az ösztöndíjhoz hasonlóan adóterhet nem viselő járandóság lesz a családi pótlék és a képzési támogatás. (Kivételt képez ez alól a saját jogon kapott támogatás, a tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermek után járó, magasabb összegű családi pótlék, és nevelőszülőknek járó támogatások.) A képzési támogatás a 14 és 18 év közötti gyermekek után járó családi pótlékot váltja ki, és csak akkor jár majd, ha a gyermek jár iskolába.
A házas- és élettársaknak a családi pótlékot fele-fele arányban kell megosztani, az egyedülálló szülőknek pedig az 50 százalékát kell beszámítani az adóalapba. A benyújtott adótörvények szerint a munkavállalóknak nyilatkozatot kell tenniük a munkáltatónál, ha adóterhet nem viselő járandóságot - például családi pótlékot, gyest, nyugdíjat, rehabilitációs járadékot, vagy ösztöndíjat - vesznek fel, és annak várható összegét is meg kell adniuk. Ha valaki elmulasztaná a nyilatkozattételt, a munkáltatónak a magasabb, 36 százalékos kulcs alapján kell levonnia az adóelőleget, és a dolgozó csak a következő évi adóbevalláskor kaphatja vissza a feleslegesen levont adót.
Az adóterhet nem viselő járandóságba sorolás az jelenti, hogy a támogatások után ezután sem kell majd adót fizetni, mert az ezekre jutó adót levonják az adókötelezettségünkből, ugyanakkor beleszámítanak a jövedelembe. A magasabb jövedelem nagyobb adókulcsú sávhatárba tolhatja a jövedelmünket, és az igénybe vehető kedvezményeket is csökkentheti. Ha a családi pótlékkal együtt az éves jövedelmünk meghaladja az 1,9 millió forintot, akkor a bevételünk egy része már a magasabb adókulcs alá esik. Az átsorolás emellett csökkentheti, illetve meg is szüntetheti az alacsonyabb jövedelmek után érvényesíthető adójóváírást. (Az adójóváírás teljes összege évi 1,25 millió forintos jövedelemig jár, és évi 2,762 millió forint jövedelem felett szűnik meg.)
Hasonló a helyzet a 100 ezer forintban maximált adókedvezményekkel is, mint például a tandíj, a közcélú adományok, az élet- és nyugdíjbiztosítások kedvezménye. A 100 ezer forintos kedvezményt ugyanis csökkenteni kell az éves jövedelem 3,4 millió forintot meghaladó részének 20 százalékával, vagyis évi 3,9 millió forintos jövedelem felett nem lehet idénybe venni.
Csökken az adómentes juttatások összeghatára
Érintheti a munkavállalókat a természetbeli juttatások adómentességének eltörlése. A korábbi tervekkel ellentétben, nem szűnne meg teljes mértékben az étkezési jegyek és az üdülési csekkek adómentessége, de a felére csökkenne az adómentesen adható utalványok összeghatára, vagyis a korábbi 6 ezer forint helyett 3 ezer forintig lenne adómenetes a munkáltatónak hidegétel-utalvány, és 12 ezer forint helyett csak 6 ezer forintig a melegétel utalvány. A minimálbér helyett, annak feléig adhatnának a cégek adómentesen üdülési csekket.
Szigorodnak a gyed szabályai
Fél év helyett egy év munkaviszony szükségeltetik majd a gyed folyósításához, és csak annyi ideig jár majd, amennyi időt a szülési szabadság előtt a kismama munkaviszonyban töltött. Vagyis ha valaki csak egy évet dolgozott a szülést megelőzően, egy éven át kapna támogatást.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu