Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Június 20–23. között Budapestre költöznek a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai a világon, hogy a Ludovika Campuson mérjék össze tudásukat. A tét: ki jut ki a párizsi olimpiára? A versengők között lesz a gyulai Kempf Zozo BMX-világbajnok, aki tévés vetélkedők szereplőjeként és influenszer-vloggerként egyaránt ismert és sikeres.
Üdvözlendő, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nyit a fiatalok felé: felkerült az olimpia programjára a hullámlovaglás, a falmászás, a BMX freestyle és a gördeszka, Párizsban pedig csatlakozik az ifjúság körében nagyon népszerű utcai sport, a breaktánc. A folyamat folytatódik, nemrég öt új sportág felvételét jelentették be a 2028-as Los Angeles-i olimpiára, ezek a krikett, a squash, a baseball/softball, a lacrosse és a zászlós foci, vagyis flagfootball. Ezek némelyike távol áll tőlünk, de a lehetőség nyitott, ezekre is lehet készülni a jövőben.
Mostanság a hagyományos sikersportágaink mellett itthon újakra kapjuk fel a fejünket, új bajnokok neve kerül be a köztudatba. Így tanultuk meg az elmúlt évtizedben Kempf Zozo (Kempf Zoltán Richárd) nevét is, aki 2013-ban Németországban megszerezte a világbajnoki címet amatőr BMX-park kategóriában. A francia FISE Xperience-en 2022-ben a harmadik helyen végzett, tavaly pedig Hajdúböszörményben megnyerte az országos bajnokságot.
Lapunk megjelenésének idején a 27 éves, gyulai versenyző a fővárosi Ludovika Campuson azért küzd, hogy helyet szerezzen magának a párizsi ötkarikás játékokra utazó magyar csapatban. Az olimpiai kvalifikációs versenyeken túl utcai sportok fesztiválja (és zenés programkavalkád) is zajlik hétvégén Budapesten, amelynek célja eme új sportágak megismertetése és népszerűsítése minél szélesebb körben.
– Mindig is vonzott az extremitás, mindenféle sportágat kipróbáltam gyerekkoromban, egyéni és csapatsportokat egyaránt, de valahogy ezek csak hobbik maradtak – emlékszik vissza a kezdetekre Kempf Zozo. – Mindeközben néztem a haverjaimat Gyulán, ahogy délutánonként a saját BMX-eikkel bandáztak, néha kölcsönkaptam tőlük, próbálgattam a trükköket, egyre jobban mentek. Végül egy biciklis YouTube-videó pecsételte meg a sorsom, úgy döntöttem, hogy szeretnék én is saját bringát. Bár a szüleim féltettek, tizen-egynéhány éves koromban megvették életem első BMX-ét. Ezután már nagyon hamar átléptem a hobbi fogalmát, és komoly sportként tekintettem rá.
Szerencsés volt, mert éppen a sportpályafutása indulásakor építettek Gyulán egy skateparkot: a különböző lejtő, emelkedő és íves elemekből álló parkban olyan extrém sportok űzhetők, mint a görkorcsolya, gördeszka, BMX vagy roller. Azóta a városban egy nemzetközi szintű fedett, profi freestyle BMX-pálya is található, ami a szinten tartáshoz tökéletes, viszont a fejlődés érdekében a versenyző sokat jár külföldi pályákra edzeni. És az eredmények jönnek szépen sorban!
– Az érmeken túl sok mindent köszönhetek a BMX-nek, leginkább sok új ismerőst, barátot, rengeteg felejthetetlen élményt, tapasztalatot, utazást. Megtanított arra, miként legyek kitartó, és ha megfelelőképpen koncentrálok, akkor semmi sem lehetetlen. Most épp az olimpiát céloztam meg. A BMX egyébként 2008-ban a pekingi olimpián debütált, és azóta is az olimpiai szereplés jelentősen növeli a sportág ismertségét, sportolók újabb és újabb generációját inspirálja, hogy ezen az úton induljon el. Nemrég a sanghaji versenyen 21. helyen végeztem, az első futamnak rögtön az elején egy peches defekt gátolt, másodjára a dupla hátraszaltót azért megcsináltam. Budapesten dől el minden, késhegyig menő küzdelem lesz a párizsi helyekért, több lehetőségem nincs a kijutásra.
Nagyon rég volt BMX-esemény nálunk, úgyhogy Kempf Zozo örül, hogy hazai pályán, magyar közönség előtt versenyezhet. Egyébként is elkötelezetten küzd azért, hogy jobban megismertesse és elfogadtassa a BMX-et az emberekkel, oldva az extrém sportolókkal kapcsolatos „utcagyerek, vásári mutatványos, őrült” sztereotípiákat. Sőt, a népszerűsítésen túl az is a célja, hogy minél többen kipróbálják és űzzék! Évek óta az öccsével, Kempf Patrik junior és amatőr magyar bajnok freestyle BMX-essel közösen szerveznek RideZone BMX-táborokat Gyulán, ahová fiatalokat és időseket egyaránt várnak.
Ezenkívül Kempf Zozó Magyarország egyik legtöbb feliratkozóval rendelkező sportcsatornájának tulajdonosa a YouTube videómegosztón. A Forbes magazin nemrég az egyik legnagyobb hatású influenszerként jellemezte, akit a budapesti World Urban Games extrémsport-rendezvény arcaként is láthattunk.
Olvasóink a TV2 műsoraiból is ismerhetik a szimpatikus, rendkívüli akaraterővel és küzdőszellemmel megáldott fiatalembert. Az Exatlon 2020-as szériájának egyik legmeghatározóbb színfoltjaként emlegetik, harmadik helyezést sikerült elérnie; majd szerepelt a Ninja Warrior, a Dancing with the Stars és az Ázsia Expressz című vetélkedőkben is. Mindezek előtt – a sportágából adódóan – egyéni játékosnak gondolta magát, de összességében nagyon élvezte a csapatjátékokat, számos dologra megtanították.
– Az extrém sportolók nem öngyilkosjelöltek – szögezi le, amikor a kockázatokról érdeklődöm. – Valamilyen szinten nyilván veszélyeztetjük a testi épségünket, de senki sem szeretné összetörni magát. Olyan trükköket viszünk a versenyekre, amit előtte tökéletesen begyakorolunk. Ennek ellenére természetesen történnek balesetek, zúzódások, izomhúzódások, merthogy ezekben a sportokban az esés sajnos elkerülhetetlen. Én eddig egész jól megúsztam komoly sérülés nélkül; amikor egyszer bokaszalag-szakadásom volt, az nem versenyen, hanem figyelmetlenségből fakadt, miközben a barátokkal hülyéskedtünk. A legnagyobb kihívás versenyzőként a gyors alkalmazkodás: mindig minden versenypálya új, általában félóra gyakorlás jut a megmérettetés előtt. Aki hamarabb ráhangolódik és felveszi a ritmust, az tud magabiztosabban menni a pályán. Ha a félelem legyőzne, nem tudnám ezt a sportot űzni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu