Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Milyen szép is volna, ha a beteg ember elhasználódott, meghibásodott szerveit is éppúgy megjavíthatnák, mint a lerobbant autót az ügyes kezű szerelő. Az őssejtek hasonló csodát ígérnek. Nemrég az őssejt-szaporítónak nevezett magyar szert tették ismertté a híradások és botrányok – nevezték tudományos szenzációnak meg átverésnek is.
Izgatott zsibongás fut át a termen – mindjárt kezdődik az első előadás. Az étrend-kiegészítőket gyártó cég egri központjában zsúfolt széksorok közt oldalazok, majd elfoglalom a helyem. Mögöttem idős asszonyok ülnek, derűs, kisimult arccal. Ha nem elegyedem szóba velük, el sem hinném, micsoda betegségekkel birkóztak. Ám remélik, végre nyerésre állnak.
– Agyvérzés, infarktus, baloldali bénulás – sorolja Szebeniné Joó Aranka, mi mindent kellett kiállnia.
A veszprémi kórházban már lepedővel függönyözték el az ágyát, az orvosok lemondtak róla, s ő is úgy érezte, itt a vég. Most meg tessék… Láthatom, milyen energikusan mozog. Nemcsak szedi, de árusítja is azokat a szereket, amik visszaadták az életkedvét. Azért jött most el, a hálózat többi tagjával egyetemben, hogy még többet halljon ezekről a termékekről. Elsősorban, persze, az őssejtkapszula segített, magyarázza, de szorgalmasan kortyolja a többit is – az ezüstös italt például, amiről úgy tudni, hogy 650 kórokozót pusztít el nem egészen 6 perc alatt. Az sem zavarja, hogy – ahogy ő mondja – „havi százezer forint nem takarja be” e sokféle gyógymódot.
– A sugárkezelés szétégette a mellhártyám meg a tüdőm egy részét – árulja el Albert Ödönné Emma.
A daganatos kór másodszor támadta meg őt, két évtizednyi csend után. Esküszik rá, hogy az őssejtszaporító „közbenjárásával” újultak meg a sugártól elroncsolt szövetei. Az orvosa előbb meglepődött, mikor összevetette a januári és szeptemberi leleteket, ám a javulás láttán csak annyit jegyzett meg: hiába, a hit csodákra képes…
– Egészségesen akarok meghalni – e mondattal csatlakozik a derűlátó hölgykoszorúhoz Fitos Vilmosné, aki 77 éves kora dacára 23 éve nem szed gyógyszert. Az őssejtkapszulát ellenben lelkesen kapkodja, s bizonygatja: ennek köszönhetően kellett előszedni a tíz évvel ezelőtti szemüvegét, mivel két egész dioptriát javult a szeme. Az már csak meglepetés, hogy egy bosszantó szemölcsétől is észrevétlenül megszabadult. Fölhúzza a nadrágja szárát, hogy megnézhessem: újra karcsú a bokája, mivel elmúlt a visszérgyulladás, ami húsz éve kínozta.
– A kapszula nem gyógyszer! – ismétli el többször Tóth Géza egri belgyógyász, miután belevág előadásába.
A hallgatóság érti: mindezt azért fontos kimondani, mert az étrend-kiegészítő hivatalosan élelmiszernek számít. Az a rendeltetése, hogy a szervezetből származó hasznos anyagokat pótolja, de gyógyhatással nem rendelkezhet… Azt is megtudjuk, persze, hogy a szer kedvező hatása általában 3 hónap alatt megmutatkozik, ha addig nem, később sem valószínű.
Az őssejtek egyedülálló tulajdonsága, magyarázza a doktor, hogy bármely szerv sejtjévé át tudnak alakulni. E sokoldalú anyasejtek segítségével új szövetek nőhetnek a beteg, károsodott részeken. Ahogy öregszünk, egyre alacsonyabb lesz az őssejtszintünk, s ezáltal egyre csökken a szervezet öngyógyító képessége. A magasabb őssejtszám viszont kortól függetlenül jobb egészséget garantál. Betegségeket sorol aztán a belgyógyász, s képeket mutat a kivetítőn – részben amerikai példákat. Látványos javulást értek el az őssejtek szaporításával például májbetegségben, cukorbajban, izomsorvadásban, Parkinson-kórban, agyvérzésben.
Magam arra gondolok, meglehet, hogy az őssejtterápia lesz a harmadik évezred gyógymódja. A legutóbbi orvosi Nobel-díjat például egy brit kutató, bizonyos Sir Martin Evans kapta két amerikai kollégája, Mario Capecchi és Oliver Smithies társaságában. Rájöttek, hogyan lehet közvetlenül egereken tanulmányozni az emberi betegségek, például az emlőrák természetét. Az eljárás kulcsát ugyancsak az őssejtek jelentették. A rágcsálókba genetikailag módosított embrionális őssejteket ültettek vissza, így a négylábúak szó szerint emberi bajokkal születtek. E „peches” rágcsálókat KO, azaz „kiütött” egereknek nevezték el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu