Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A bűnözés harmadik legjövedelmezőbb ága – szorosan a fegyver- és a drogüzlet után – az illegális műkincs-kereskedelem. Becslések szerint évente százezer műtárgyat rabolnak el világszerte. Némely esetek szívszorítóan izgalmasak, míg mások inkább burleszkfilmbe kívánkoznak. Már ha tudunk nevetni évi hatmilliárd dollár, azaz 1200 milliárd forint eltűnésén…
Kép: Merkers, Germany U.S. Soldiers examine a famous painting, "Wintergarden," by the French Impressionist Edouard Manet, in the collection of Reichbank wealth, SS loot, and paintings removed by the Nazis from Berlin to a salt mine vault. The 90th Div, U.S. Third Army, discovered the gold and other treasure. 04/15/45 Photographer: Cpl. Ornitz RG-111-SC-203453-5.tif, Fotó: US National Archives & Records A
Nem úszta meg Mona Lisa sem. A világ leghíresebbnek tartott festményét 1911-ben, a párizsi Louvre felújítása alatt Vincenzo Peruggia üveges-festő egyszerűen lekapta a falról, kivette a keretből, a ruhája alá dugta, és kisétált vele a múzeumból.
A rendőrség első gondolata az volt, hogy Leonardo da Vinci képét csak egy bolond vihette el, hiszen egy ilyen ismert művet szinte lehetetlen értékesíteni. Ezt a verziót annyira komolyan is vették, hogy a Párizs környéki elmegyógyintézeteket végigjárva arról érdeklődtek, nincs-e olyan betegük, aki szerelmes Mona Lisába…
Ezalatt Peruggia az ágya alatt őrizte a képet, arra várva, hogy elcsendesedjen a botrány. Állítása szerint bosszantotta, hogy a világ leghíresebb olasz festménye Franciaországban van kiállítva, és vissza akarta vinni „igazi otthonába”. Két év elteltével egy dupla fenekű bőröndben Firenzébe csempészte a képet. Félmillió frank jutalomért felajánlotta szerzeményét az Uffizi képtár igazgatójának – aki a megbeszélt találkozóra rendőrökkel érkezett.
Mona Lisa visszakerült a Louvre-ba. A hazafias tettnek ugyanis nem volt jogos alapja: a híres hölgyet I. Ferenc francia uralkodó 12 tonna ezüst áráért vásárolta meg Leonardo halála után. Peruggia olcsón megúszta a kalandot: két hónap börtön után kegyelmet kapott.
►
– Amikor egy nagyon ismert műtárgyat lopnak el, akkor ott valószínűleg a megszállott gyűjtőszenvedély áll a háttérben. Olyan gyűjtő, aki minden pénzt megad azért, hogy a kiszemelt kincset megszerezze – összegzi tapasztalatait Vukán Béla, a Nemzeti Nyomozó Iroda műkincsvédelmi alosztályának vezetője.
A sors fintora, hogy az illető, legyen bármilyen büszke is a szerzeményére, sohasem dicsekedhet vele, dugdosnia kell a nyilvánosság elől. A birtoklás vágya mégis erősebb.
Megrendelésre történt 1983. november 5-én Magyarország egyik legnagyobb műkincslopása is. A budapesti Szépművészeti Múzeumból hét méregdrága festményt – köztük Raffaello Santi Madonnáját és Pietro Bembo képmását – rabolták el. Mindössze negyedóra elég volt az akcióhoz: a tolvajok az állványzaton felmászva jutottak el a felső szinten lévő ablakokhoz, ahol behatoltak az épületbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu