Emelkedve süllyedő falu

Van egy falu Dél-Tiszántúlon, Medgyesbodzás, ahol bő két évtizede elkezdtek repedni a házak falai. A jelenség okára azóta sincs magyarázat. Az bizonyos csak, hogy több ház már összedőlt – nemrégiben egy olyan is, amelyet korábban nem hagytak el a lakói. A pusztulás megállítása érdekében ki kellene deríteni az okot – ám pénz erre sem jut.

Riport2010. 01. 29. péntek2010. 01. 29.

Kép: Medgyesbodz‡s. 2010. janu‡r 22. NŽmeth Mih‡ly šsszedšlt h‡z‡n‡l. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Emelkedve süllyedő falu
Medgyesbodz‡s. 2010. janu‡r 22. NŽmeth Mih‡ly šsszedšlt h‡z‡n‡l. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Kicsit tovább maradhatott fenn a szokásosnál azon az estén a hétéves Boglárka és testvére, az öt évvel fiatalabb Hunor a Békés megyei Medgyesbodzáson, a Petőfi utcában. Hogyne, hiszen mégiscsak szenteste volt, amikor az angyal karácsonyfát hoz, alá pedig ajándékokat varázsol. Anya finom vacsorát főzött, és apa sem volt végre beosztva a helyi csirketelepre éjszakásnak. Vacsora után még egy kicsit játszottak, gyönyörködtek a csillogó díszekben, aztán elérkezett a villanyoltás ideje. A gyerekek hamar álomba merültek.

A pihenés ideje ezen az éjszakán a Németh család számára csak fél egyig tartott. Ekkor ugyanis hatalmas robajra riadtak. Németh Mihály kipattant az ágyból, körülnézett a szobában – és semmi változást nem észlelt.

Benyitott a fürdőszobába, ahová nemrég építette be a sarokkádat. Minden rendben. A gyerekek szobájába, ahol álmennyezetet erősített a gerendákra. Ez is rendben. Helyiségről helyiségre járt, és mindent úgy talált, ahogy lefekvés előtt hagyták. Álmodta volna az egészet?

Végül a leghátsó szobába ért, amit ebédlőnek szánt. A család három éve vette a parasztházat, és amikor csak tehették, csinosították az otthont. A férfi lába itt a földbe gyökeredzett. Egy darabig csak nézte, mi történt, aztán sápadtan tért vissza a feleségéhez:
– Kidőlt a ház fala.

– Összekapkodtam a legfontosabb holmikat, és karácsony reggelén elutaztam az anyukámhoz Orosházára – meséli az asszony, Németh Henrietta, amikor a történtek felidézésére kérem. – Elvégre mégsem maradhattam a házban a gyerekekkel, ki tudja, nem szakad-e fejünkre a mennyezet.

A szomszédos településen, Medgyesegyházán beszélgetünk, egy bérelt lakásban, ahol a család végül menedéket talált.
– Az önkormányzattól kaptunk kétszer tízezer forint gyermekvédelmi támogatást – veszi át a szót a férje –, meg ajánlottak közmunkásokat, hogy visszaépítsük a ledőlt falat. Aztán valakinek eszébe jutott, hogy jobb, ha előbb látja a biztosító, mi történt. A kárfelmérő viszont csak négy nap múlva jött ki. Közben napokig esett az eső, engem meg beosztottak a csirketelepre dolgozni. Újév estéjén is éppen szalmáztam, amikor rám nyitja a hodály kapuját a főnököm, mondja, hogy baj van. Micsoda? Még egy fal kidőlt. Az épület ezzel menthetetlenné vált.

– Teljesen váratlanul érte a fal kidőlése?
Németh Mihály elgondolkodik néhány pillanatra:
– Az az igazság, hogy már a nyáron jeleztük az önkormányzatnak, hogy repedést találtunk a falon, és kértem, hogy segítsenek a megtámasztásában.

Az önkormányzat azonban nem segített, arra hivatkoztak, hogy a vis major keret a felsőbb rendelkezés szerint ilyesmire nem használható fel, nekik pedig nincs pénzük.
– Pedig nem került volna az semmibe – állítja a férfi. – Elég lett volna elbontani a gerendákat egy olyan háztól, amelyet korábban támasztatott meg az önkormányzat, de már nem lakik benne senki.
Medgyesbodzáson ugyanis nem Némethéké az első ház, amelynek a fala megrepedt: a 450 épületből 300 sérült. A jelenséget már a nyolcvanas években észlelték. Előbb a sírkövek repedtek meg a temetőben, ám a holtak nyughelyei után az élők házainak falai is kezdtek szétválni.

Eddig 27 ház dőlt össze vagy bontottak le, mert életveszélyessé vált. Lakott épület azonban most karácsonykor dőlt össze először.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek