Chilei barangolások kora

Dél-amerikai kalandozásomnak izgalmas korszaka kezdődött el akkor, amikor Nicolas barátommal szülőhazája földjére léptünk. Chilei úti célunk barátom szülővárosa, Chillan volt, ahol a nagymama születésnapjára kellett megérkeznünk tíz nap alatt. Bár Chilében, az ország alakjából kifolyólag, nem nehéz útirányt találni, mégis szaporáznunk kellett, hiszen 2500 kilométeres út állt előttünk…

Riport2010. 08. 13. péntek2010. 08. 13.
Chilei barangolások kora

Nicolas derék hazafiként még a chilei határátkelés előtt magához vette a kezdeményezést, és rögtönzött idegenvezetést tartott a taxiban velünk robogó argentin párosnak. Sanda tekintetéből kiderült, hogy ez inkább a hölgy tagnak szólt, akivel többször találkoztunk Peru buszállomásain. Nico pedig kellőképpen kiéhezettnek tűnt egy kis kalandra…

Első állomásként Sergio bácsikát látogattuk meg Iquique városában, az Atacama sivatag és a Csendes-óceán találkozásánál. A nyugdíjas tengerész egykoron Föld körüli vitorlásutakon képzett ki tengerészeket a hadsereg szolgálatában – mára kagylótenyésztéssel keresi kenyerét, és tökéletes megnyugvást talált a városon kívül, óceánpartra épített házában. Pontosabban a tökéletes megnyugvást a kagylófarm felett csónakázva leli, ahová már asszonya rikoltozása is igen halkan hallatszik, ha kedvező a szél, csupán egy toporzékoló perszóna látványát figyeli mosolyogva.

Ide invitált minket „kagylászni”, ami leginkább hálók foltozgatásával és kagylóhéj-méregetéssel telik. Mire végzünk, már hat órája lebegünk a vízen, és a parton a feleség mozdulataiból úgy sejtem, válni készül éppen. Sergio mégsem hajlandó kievezni velünk a szárazföldre, amíg részt nem veszünk a beavatáson. Nyers kagylót készít, melyet a héjából kell elfogyasztani, majd az óceánba ugorva kiúszni. Annak ellenére, hogy van vagy negyvenfokos hőség, az óceán a Humboldt-áramlatnak köszönhetően nem lehet több 14 fokosnál, úgyhogy villámgyorsan szelem a habokat a part felé. És abban a pillanatban megértem az öreg tengerészt, ugyanis az asszony úgy kiabál nekem, mintha nem tudná, hogy nem bírom a spanyol nyelvet. Nicóval magunkra kapkodjuk a ruhánkat és továbbállunk a családi perpatvar elől, elvégre a családlátogatás után vár minket az Atacama sivatag nemzeti parkja.

A nagy sietségben úgy a legegyszerűbb időt spórolni, hogy éjszakánként utazunk. Az egyik hajnalban felbukkan Nico argentin kiszemeltje egy pályaudvaron. Mit ad isten, ő is San Pedro felé tart. Ezúttal másik útitársa van, akivel be is költöznek a szomszédos szobába a vendégházban.

San Pedro de Atacamában számtalan cég kínál sivatagi túrákat, de végül mindenki egy buszban köt ki, hogy ezt a végtelenül kopár, de mégis ezerszínű pontját felfedezhesse a világnak. Földünk legszárazabb sivatagának bizonyos részein legutóbb 80 éve regisztráltak esőt. A szél és hőingadozás folyamatos eróziója igazán változatos formációkat alkot homokból vagy éppen sóból. A központi település – ami nem több egy nagyra nőtt vályogfalunál, azzal a bizonyos nyomasztóan sivatagi hangulattal – 2000 méter magasan fekszik, a horizontot szegélyező vulkánok még így is jócskán kiemelkednek 6000 méter körüli magasságukkal. Az első napi rövidke túra után másnap hajnali négykor kell indulni a 4500 méteren lévő vulkanikus fennsíkhoz, az ott látható gejzírek ugyanis a napkelte előtti pillanatokban a legaktívabbak.

A napok óta való buszon alvás és jelentős mennyiségű helyi pálinka – alias pisco – elfogyasztása okán teljesen kimerülve fekszünk szálláshelyünkön, amikor az argentin pszichológusnő bekopog az éjszaka közepén. Rögvest feleslegessé válok, Nico áttessékel a hölgy szobájába. Szomszédból hallom szobánkban az ágykeret ütemes csattogását a falon, ami nagy valószínűséggel mindenkit felkelt a papírfalú hotelben. Hajnalban, mikor lekéstük az értünk és társainkért érkező járatot és telefonon kellett azt visszarendelni, szentségelő turisták csapata fogadott. Nem igazán visszafogottan hallom a hátam mögül: „Nem elég, hogy berúgtak és végigszexelték az éjszakát ezek a srácok, még le is késsük miattuk a gejzíreket.” Nincs erőm magyarázkodni, pedig örülnék, ha legalább az elmúlt éj leosztásával tisztában lennének.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek