Jézus útján

Aki Izraelbe érkezik, az a Szentföldre érkezik. A zsidók, a mohamedánok és a keresztények egyaránt úgy tekintenek erre a területre, mint szülőföldjükre.

Riport2010. 12. 23. csütörtök2010. 12. 23.
Jézus útján

A zsidók számára ez a föld a Tóra igazságáé, a mohamedánok számára a Koráné, a keresztényeknek pedig ez a Biblia földje, az a hely, amely szemtanúja volt Jézus születésének, életének, halálának, feltámadásának és mennybemenetelének.

A Megváltó életének krónikáját az Újszövetség evangéliumaiból ismerjük, a négy evangélista nagyjából egyformán, olykor mást és mást hangsúlyozva meséli el a történetet. Általában elmondható, hogy Jézus születéséről elég sok mindent megtudhatunk, a gyerekkoráról alig valamit, aztán egészen harmincéves koráig a fiatal férfiról szinte semmit. Innen kezdve jeruzsálemi bevonulásáig jó néhány, ma is létező városhoz is köthető idézet olvasható, hogy aztán Jeruzsálembe érve, élete utolsó hetét szinte méterről méterre követhessük. Éppen ezért a Jézus nyomait keresők legtöbbje Jeruzsálembe indul, azt az egy hetet kutatva az óváros köveiben, a Getsemáne-kert évezredes olajfái árnyékában – aki azonban többre vágyik, nagyobb útra készüljön, s leginkább arra, hogy mindenhová semmiképpen sem juthat el.

Jézus Betlehemben született. Amikor Dávid király még gyermek volt, ezek között a júdeai dombok között legeltette atyja jószágait, ezért a várost úgy is nevezték később, mint Dávid városát. Az időszámításunk kezdete előtti első években – valószínűleg i. e. 8. és 4. között – az akkor uralkodó, Augustus császár parancsba adta, hogy az egész birodalomban mindenki menjen haza szülővárosá­ba, hogy népszámlálást tarthassanak. Mivel Mária és József Dávid leszármazottai voltak, ezért Galilea északi tájáról, Názáretből el kellett menniük a júdeai Betlehembe, Dávid városába. Amikor megérkeztek, József nem talált más szállást viselős feleségével, mint egy pajtát – ez volt az a hely, ahol Jézus megszületett.

A Jeruzsálemtől 14 kilométerre lévő Betlehem fő látnivalója a Születés temploma. Mivel a történelem folyamán a várost többször is elpusztították, az sem bizonyítható, hogy a Dávid király térhez közeli Születés temploma pontosan azon a helyen áll, ahol Jézus megszületett. Az viszont biztos, hogy ez a világ egyik legrégebbi keresztény temploma: Konstantin császár építtette 325-ben. Ezen a templomon is, ahogy Izraelben szinte szokásosnak mondható, több vallás osztozik: középső része a görögkeletieké, déli szárnya az örményeké, az északi pedig a katolikusoké, illetve a protestánsoké.

Az ősi bazilika mélyén szelíden húzódik meg a Születés barlangja. Az egyik oltár alatt, olajmécsesek és ikonok tömkelege között, a márványpadlón egy ezüstcsillag: „Itt született Jézus Krisztus Szűz Máriától” – hirdeti a felirat. Az egyik oldalkápolna a jászol helyét jelzi.

Heródes király, értesülve a Messiás érkeztéről, hatalmát féltve elrendelte valamennyi akkor született fiúgyermek legyilkolását. Józsefnek álmában megjelent az Úr angyala, és azt mondta: „Kelj fel, vedd a gyermeket és annak anyját, és menekülj Egyiptomba! Maradj ott, amíg én mondom néked! Heródes halálra fogja kerestetni a gyermeket.” (Máté 2:13)
Az egyiptomi rejtőzködés három, legfeljebb hét évig tartott. A különféle források abban egyetértenek, hogy Jézus csecsemőként, édesanyja karjában érkezett Egyiptomba, és kisgyermekként, a saját lábán távozott onnan. Ottlétükről, az oda- és a visszaútról az újszövetségi evangéliumok nem, de arab, kopt, etióp és örmény források bőségesen szólnak. Számos egyiptomi város és falu helyi hagyománya beszél a Szent Család ottani látogatásáról, a történetet megemlíti a Korán is. Szűz Mária, ölében Jézussal, szamárháton tette meg az út szárazföldi szakaszát, József gyalog vezette a szamarat; sok régi ikon ábrázolja így őket.

Jézus tehát Egyiptomból visszatért lakhelyére, a galileai Názáretbe. Itt éltek, hogy beteljesedjék, amit a próféták mondtak: „Jézus názáretinek fog neveztetni” (Máté 2:23). Galilea termékeny területe ez a vidék, itt nőtt fel Jézus, ahol József ácsként dolgozott, és mellette Jézus is kitanulta ezt a mesterséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek