Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Békésen legelésző szürke marhák, helyüket folyton váltogató rackabirkák, révedező dámszarvasok tűnnek fel a paksi atomerőműtől kőhajításnyira. Az ökoparkkal is jelezni kívánják, nem kell félni az időnként még ma is felröppenő pletykáktól: nincs itt semmiféle sugárzás. Csakhogy a Duna jobb és bal partján élők között időről időre hallani szirénhangokat. Most az Európai Tanács előírása értelmében stressztesztet végeznek, vagyis azt elemzik, miként állnak helyt krízishelyzetben az erőmű blokkjai. Mi is körbejártuk a „veszélyzónát”.
Kép: Paks. 2011. ‡prilis 11. Szźrkemarh‡k az atomerÎmő melletti Îshonos ‡llatparkban. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
– Tizenkét éve műtöttek mellrákkal. Még itt vagyok, rendszeresen járok ellenőrzésre, Szegedre. Mások nem voltak ilyen szerencsések, a műtét után nem sokkal meghaltak. Az atomerőmű közelsége nem tesz jót az egészségnek. Az is igaz, fiatalabb koromban megterhelő mezőgazdasági munkát végeztem a téeszben, a melegágyaknál mérgező vegyszereket, veszélyes gombaölő szereket használtunk. Akár azok is okozhatták a rákot – avat be magánéletének féltett titkaiba Vass Imréné, akit uszódi háza előtt szólítunk le. Közel van hozzá az objektum, csak a Duna választja el a portájától, kertjéből rálátni a hatalmas építményre.
– Összeragad a szám széle, amikor a kora reggeli órákban engedik le a gőzt – mondja az asszony. – Csak úgy menekülök befelé a házba! Azt is megfigyeltem, ha huzamosabb ideig Paks felől fúj a szél, elsárgulnak, megbarnulnak a gyümölcsfák koronái, lehullajtják a levelüket.
– Juliska, nem tudod, hol van a Duna-parton a sugárzásmérő? – zavar meg bennünket kérdésével Ruska Jánosné, a szomszéd, aki közmunkából tart hazafelé. Nem sokkal előbb fotós kollégám tudakolta tőle ugyanezt, keresve a különleges szerkezetet.
Amit meg is találunk az ártérben. Hivatalosan a Paksi Atomerőmű Zrt. 10. számú környezet-ellenőrző állomásának nevezik, amiről nem mondhatnánk el, hogy a legmodernebb létesítmények egyike. A gazzal és drótkerítéssel körülvett bázison egy oszlopra erősített, V alakú támaszték két oldalán dróton csüngő kapszulákat lóbál a szél, nyilván azok rögzítik a légköri szennyeződés mértékét. A földszintes építményen egy mérőszerkezetnek kellene lennie, de annak csak hűlt helyét látjuk…
Amint nem sikerül megismerkednünk a „vizes laborral” sem, aminek Bátyán eredünk a nyomába. A talajvíz aktivitásmérésére szolgáló találmány egyetlen műszerből áll, ami éppen meghibásodott. És a fizikatanár sincs a faluban, egyedül ő ért hozzá.
►
A paksi atomerőmű tizenkét kilométer sugarú körzetében élők ma már csak akkor gondolnak arra, hogy hol is laknak valójában, amikor minden hónap első hétfőjén megszólalnak a szirénák. A lakosság megnyugtatása érdekében a folyamatos tájékoztatás is fontos.
– Nemrég ellenőriztük, milyen körülmények között tárolják a kiégett kazettákat – újságolja Török Ferenc kalocsai polgármester, aki a „veszélyzónán” belüli tizenhárom település közös szándéka alapján 1994-ben létrejött Társadalmi Ellenőrző és Információs Társulás (TEIT) ¬elnöke.
– Az atomerőmű elfogadottsága a Duna bal és jobb partján különböző – szögezi le az elnök. – Hogy Pakson és közvetlen közelében alig találni kételkedőket, abban nagy szerepet játszik az, hogy akik az erőműben dolgoznak, azok saját meggyőződésük alapján tudják továbbadni a szavahihető információkat. Ehhez képest a mi térfelünkön tizenöt százalékkal rosszabb a helyzet. A rémhírek azonban mára megfogyatkoztak. Kezdetben szinte minden problémát az erőművel hoztak összefüggésbe az emberek, még a szárazság miatti terméskiesést is az állítólagos sugárzásra fogták.
Manapság a rendszeres és hiteles tájékoztatás következtében nincs olyan tényező, ami borzolná a helyiek kedélyeit. A japán atomkatasztrófa miatt sem lett senki erőműellenes Paks vonzáskörében. Arra viszont többen emlékeznek, hogy kezdetben voltak téves riasztások. Uszódon például egy esős éjszaka kellős közepén szólalt meg váratlanul a fülsiketítően vinnyogó hang. Sokan pánikba estek és csomagolni kezdtek. Azt azonban, hogy ilyenkor miként kell cselekedni, még mindig kevesen tudják.
– Épp most jöttek meg a legfrissebb adatok a háttérsugárzásról – bontja ki elektronikus levelét és mutatja számítógépén Török Ferenc. – Ezek valódiságát a TEIT ellenőrzi. Nekünk is vannak saját méréseink, sőt a külföldi jelentéseket is figyeljük. Nem szokott eltérés lenni. Senkinek nem érdeke, hogy az adatokat meghamisítsa. Éves szerződéseink vannak a „veszélyzóna” sajtójával, televízióban, rádióban, újságban jelentetjük meg rendszeresen a közleményeinket. Kirándulásokat szervezünk az erőmű létesítményeibe, s bárki előtt nyitva áll kiállításunk a kalocsai városháza utcafrontra néző helyiségében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu