Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Négyezernél is több kastély és kúria található az országban. Szerencsére az utóbbi időben felgyorsult a megmentésük, leginkább uniós pénzből szépülnek meg a hajdani paloták. Nemcsak állami közreműködéssel, hanem magánkezdeményezések révén is. Az persze nem mindegy, milyen szerepet szánnak a tulajdonosok az újjávarázsolt épületeknek. A vitrines tárlatok ideje lejárt, mostanság menőbbek az interaktív kastélyprogramok.
Hat hét alatt építették fel a hajósi kastélyt, a fáma szerint. Azt is beszélik, Mária Teréziának szánták, amikor látogatást tervezett a kalocsai érseki birodalomba, legyen hol megpihennie. A királynő nyáron akart útra kelni, s nem is akárhogyan – szánon szeretett volna siklani Kalocsától Hajósig. Az egyházmegyében nem estek kétségbe: sóval hintették fel a két település közti utat. A vizit azonban elmaradt.
Én viszont tomboló nyárban térek be a hűs épületbe, melyet gróf Patachich Gábor kalocsai érsek eredetileg vadászkastélynak építtetett 1740-ben. Azóta Bács-Kiskun megye legrégebbi ékszerdoboza, az Alföldön se nagyon van párja. A múlt század elején árvaház, az államosítás után pedig nevelőotthon lett belőle. Az évek során egyre csak romlott az állaga, amikor pedig 2008-ban lakásotthonokba költöztették a gyerekeket, az üresen maradt épület véglegesen pusztulásnak indult.
Ahogy sétálok a csodálatosan felújított, korhű bútorokkal berendezett főúri szalonban, érseki hálószobában, lakosztályban, lakomateremben, dolgozószobában, magánkápolnában, nyoma sincs a közelmúlt szeplőinek. Nehéz elképzelni, milyen lehetett gyermekotthonként. A rezidencia minden milliméterében visszanyerte régi pompáját.
– Az egykori érseki kastély tizenegy hónap alatt szépült meg, a kivitelezés tavaly július végén fejeződött be – mondja Virág Zsolt, a Magyar Kastélyprogram Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, aki hosszú évek óta foglalkozik a hazai kastélyokkal és kúriákkal. Könyveket és pályázatokat ír. Ez utóbbit azért, merthogy tekintélyes uniós támogatásokhoz lehet hozzájutni turisztikai vonzerő fejlesztése címen. – A tulajdonos Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 472 millió forintot nyert, a beruházás összköltsége pedig 563 millió volt. Valóban rekordidő alatt zajlott le a rekonstrukció, amire egyébként huszonnégy hónapot szab meg az unió. Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy egy kastély hasznosítására megfelelő funkciót találjunk, mert például ha a vállalt látogatószám hetvenöt százaléka nem teljesül, vissza kell fizetni a pénzt.
– Mi lehet ma turistacsalogató vonzerő?
– Már nem annyira vonzó a kastélyszálló, a múzeumok szerepe is jócskán átalakult. Vitrinekben kiállított tárgyak, tablókon elhelyezett hosszú leírások helyett az új technikai lehetőségeket kell használni, interaktív látogatóközpontok kialakítása a cél. Én például a fejlesztésekbe beépítem az okostelefonra letölthető tartalmak használatát, melyek segítségével végigjárható az intézmény. Akinek nincs ilyen készüléke, az a helyszínen kölcsönkap egyet.
Magyarországon mintegy 4500 kastély és kúria található. Leggyakrabban az öt-hat szobás épületegyüttesek kapják vissza eredeti állapotukat új tulajdonosaiknak köszönhetően. Egy időben sikk volt vidéki kúriát birtokolni, körülbelül százmillióért hozzá is lehetett jutni. Vásárláskor presztízsszempontok helyett egyre inkább az életmódváltás lehetősége kerül előtérbe. A kastélyokra már nehezebb magánbefektetőt találni.
►
Azért akadnak bátor emberek, akik saját vagyonukból áldoznak jókora összegeket környezetük legszebb építményeinek megmentésére. Ilyen példáért az osztrák határ közelében megbúvó Rátótig kell utazni. Az őrségi település a nótából ismert rátóti legényekről híresült el, holott a nemzeti örökség részét képező, 1890 körül épült kastélya jobban megérdemelné a figyelmet. Nem csak azért, mert tulajdonosa, Széll Kálmán egykori miniszterelnök neve mostanság sokszor elhangzik bizonyos tervek és terek kapcsán. A gyönyörűen rendbe tett épületben gyógyászati és wellnessközpontot alakított ki dr. Ilyés László és dr. Juhász Sándor.
– A hátunk mögött tudható hat év rengeteg munkával, áldozattal, lemondással és pénzzel járt – szögezi le dr. Ilyés László, az országban egyedülinek számító, négycsillagos Rex Clinic Hotel szellemi atyja és vezetője. – Társammal együtt mindenféle külső segítség és pályázat nélkül, önerőből valósítottuk meg az elképzeléseinket. Igaz, 2002-ben, az első Széchenyi Terv által próbáltunk támogatást szerezni, de forráshiány miatt elutasítottak bennünket. Gondoltuk, a nemrég meghirdetett Új Széchenyi Terv majd meghozza a sikert, ahol mikrovállalkozásként indultunk, de mivel Rátót nem tartozik a hátrányos helyzetű települések közé, már az elején elbuktunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu