Sport
Puskás Ferenc Olaszországban töltött éveiről, valamint az olasz labdarúgásra a mai napig gyakorolt hatásáról folyt sportdiplomáciai kerekasztal-beszélgetés a Római Magyar Akadémián könyvbemutatóval egybekötött találkozón kedd este.
Kép: Puskás Ferenc labdarúgó viaszszobra a budapesti Madame Tussauds-kiállítás sajtóbemutatóján a Palazzo Dorottyában 2023. május 23-án, Fotó: Bruzák Noémi, Forrás: MTI
Matteo Marani, az Olasz Profi Labdarúgó Liga elnöke vezette a népes közönség előtt rendezett eszmecserét.
Puskás azon ritka magyarok közé tartozik, akinek nevét az olaszok a mai napig helyesen ejtik ki. Élő legendának számít, nem kizárólag sportteljesítményéért, hanem emberi nagyságáért is, szakmai minőséget és erkölcsi példaképet képvisel
– nyilatkozta az MTI-nek Marani, aki az Olaszországban szintén közismert magyar edzőről, Weisz Árpádról írt könyvet.
Matteo Marani kifejtette: Puskás Ferenc a jelenleg megszokott médiavilág nélkül vált népszerűvé egész Európában, „passzait, góljait, tetteit, megnyilvánulásait mindenki ismerte és terjesztette Olaszországban, anélkül, hogy a televízióban vagy interneten látták volna”.
A Római Magyar Akadémián a sportújságíró Claudio Minoliti idén megjelent Puskás Ferenc – két világ bajnoka című könyvét mutatták be.
Claudio Minoliti az MTI-nek könyve újdonságának nevezte, hogy azzal a korábban kevéssé ismert, közel két éves időszakkal is foglalkozik, amit Puskás Ferenc a magyarországi és spanyolországi karrierje között Olaszországban töltött, Milánóban, a liguria Bordigherában és egy Firenze közeli kistelepülésen.
Sport
A rendezvényt kísérő kerekasztal-beszélgetésen részt vett Carlos Tercero Castro, az olaszországi spanyol nagykövetség kulturális és tudományos tanácsadója, valamint Magyarország nagykövete, Kovács Ádám Zoltán, a labdarúgó Kovács Imre unokája. Kovács Imre tagja volt az 1952-ben, Helsinkiben az olimpiai bajnok válogatottnak, az MTK csapatkapitánya volt.
Kovács Ádám Zoltán számos történetet osztott meg a közönséggel, többek között arra emlékeztetett, hogy a mai is álló római Olimpiai Stadiont 1953 májusában az Olaszország–Magyarország mérkőzéssel avatták fel.
Az olaszok délután négyre időzítették a mérkőzést abban bízva, hogy a meleg időjárás nem kedvez a magyaroknak, akik viszont 3–0-ra nyertek.
„Az Olimpiai Stadion múzeumában kiállított korabeli felvételek tévesen azt állították évtizedeken át, hogy az olaszok nyertek a magyarokkal szemben, de sikerült korrigálnunk, és most már a helyes eredmény szerepel a feliratokon” – mondta el Kovács Ádám Zoltán.
Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Puskás-ügyek nagykövete az MTI-nek hangsúlyozta, Puskás alig húszévesen a Torino csapatától kapott ajánlatot, amire olyan büszke volt, hogy az arról szóló papírt élete végéig a belső zsebében hordozta.
Még a kommunista hatalomátvétel előtt, 1947-ben a Fiat-autógyár képviselői jártak Budapesten, és a Juventus csapatának szerződésajánlatát vitték magukkal. A torinói klub akkoriban mesésnek számító ajánlatot tett: Puskás édesapja lehetett az edzője, és ő tetszés szerinti fizetést, lakást és autót kérhetett. Erre Puskás nemet mondott, maradt, mivel többek között a kitelepítéstől féltette családját – mondta el Szöllősi György.
Emlékeztetett, hogy a két világháború közötti időszakban a magyar edzők hatalmas szakmai tudásukkal járultak hozzá az olasz labdarúgás fejlődéséhez, és később a nagy magyar emigráns labdarúgók közül is többen Olaszországban kerestek menedéket, például Czibor Zoltán, aki az AS Romától kapott szerződést.
astronet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu