Gráf vitázni megy Brüsszelbe

Ezen a héten nagyüzem lesz Brüsszelben. A tagországok agrárminiszterei próbálnak megegyezni a jövőről. Egyelőre egy biztos: rengeteg érdek feszül egymásnak.

Szántó-vetőO. Horváth György2008. 11. 17. hétfő2008. 11. 17.

Kép: Gráf József és Jakab István nyilványos mezőgazdasági vitája a Közgazdasági egyetemen. 2007.03.29. Fotó: Bohanek Miklós

Gráf vitázni megy Brüsszelbe
Gráf József és Jakab István nyilványos mezőgazdasági vitája a Közgazdasági egyetemen. 2007.03.29. Fotó: Bohanek Miklós

Magyarország semmilyen támogatáscsökkentéshez nem járul hozzá, míg támogatottsági szintje nem éri el az unió régi tagországaiban alkalmazottakat. Vagyis addig nem hajlandó lefaragásokról tárgyalni, míg nem leszünk egyforma pozícióba.  Magyarország szeretné elérni a termeléshez kötött arány növelését, a gabona-intervenció fenntartását is, és még számos kifogást vagy kérést jelzett a javaslatokkal kapcsolatban. Mindezt Gráf József földművelésügyi miniszter képviseli Brüsszelben, ahol egész héten erről tárgyalnak.

A szakértők e héten azt vizsgálják, miként is sikerültek, teljesültek az évtized elején elhatározott reformok, az úgynevezett félidős állapotfelmérésnek is emlegetett átfogó vizsgálatok alapján lehet megítélni az agrárreformok sikerét és lehetséges iránymódosítást, kiegészítést is felvázolhatnak. Ez különösen fontos a világpiaci válság miatt.

A brüsszeli bizottság szerint javaslatai "a közös agrárpolitika további korszerűsítésére, egyszerűsítésére és ésszerűsítésére, valamint a mezőgazdasági termelési korlátozások eltörlésére" vonatkoznak. Ezek jelentősége az uniós központ szerint az lenne, hogy még jobban elválik egymástól a támogatások közvetlen kifizetése és a termelés. Magyar érdekek ezekkel sokszor ellentétesek.

Brüsszel azt is javasolta, hogy a mezőgazdasági termelőknek nyújtott közvetlen kifizetések összegének egy része az uniós vidékfejlesztési alapba kerüljön át. Tartalmazzák a kezdeményezések a kötelező területpihentetés eltörlését, a 2015-re tervezett megszüntetés előtt a tejkvóták fokozatos növelését és a piaci intervenció csökkentését. Olyan javaslatokról van szó, amelyek már számos tagállami reakciót figyelembe vesznek, ugyanakkor a tagországok még mindig messze vannak a kompromisszumtól.

Ha a miniszterek nem állapodnak meg, várhatóan még ebben a hónapban újabb találkozót tartanak. Az EU-t decemberig elnöklő Franciaország mindenképpen szeretne még saját hivatali idejében döntést hozni a számára nemzetiként is roppant fontos témában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek