Húsz év után ismét almát vesz Oroszország

Elindult az első almával rakott szerelvény az Ural mellé. Húsz év óta ez az első jelentősebb, összesen 4 ezer tonnás szállítmány, mely Oroszországban talál vevőre. A termelők 60 forintot kapnak kilónként. Közben a fagyok miatt véget ér a szüret Szabolcsban. Eddig 4343-an adták le támogatási igénylésüket.

Szántó-vetőO. Horváth György2008. 11. 19. szerda2008. 11. 19.
Húsz év után ismét almát vesz Oroszország

Egy orosz-magyar vegyesvállalat - a Novaja Zarja - piacot talált a szabolcsi étkezési alma egy részének. Igaz csak 4 ezer tonnáról van szó - az idén vagy 300 ezer tonna terem a térségben -, de mégis, az újdonság erejével hat az orosz kivitel. Tuzsérról indulnak a szállítmányok, és Cseljabinszk megyébe tartanak. A cég többségi tulajdonosa és vezetője magyar, Szakács Csaba - akit a stop.hu idéz - beszámolt arról, hogy az Ural hegység keleti lábánál 7 ezer hektáron folytatnak mezőgazdasági termelést, de céljuk a zöldség-gyümölcs választék növelése az ottani boltokban.

Az almát a kékcsei Gyümölcs-Mix Kft. vásárolja fel itthon, az almát egy orosz nagybani kereskedő veszi át és teríti az üzletekben. Mindehhez a politikai keretet a két megye vezetőinek októberben aláírt együttműködési megállapodása biztosítja. Cseljabinszk hatalmas felvevőpiac: nehézipari központ, a megye 4 millió lakosú, székhelyén – Cseljabinszkban – egymillióan élnek.

Az 1970-es években szinte válogatás nélkül vitték a Szovjetunióba a szabolcsi almát. A csúcs éppen 30 éve, 1978-ban volt, amikor több mint 333 ezer tonna alma hagyta el a keleti határt - olvasható a nol.hu-n. A mennyiség 1982-től folyamatosan csökkent, a kilencvenes évekre pedig gyakorlatilag megszűnt az almaexport. A mostani az első jelentősnek számító mennyiség az elmúlt 20 évben.

A hajdani Hungarofruct, ma TÉKISZ Zrt. tuzséri telepén szerda délelőtt rakták öt egységből álló vasúti szerelvényre az almát. A szállítmány 15 nap múlva érkezik a 3700 kilométerre lévő Cseljabinszkba. Az almát előfinanszírozással szállítják, vagyis az orosz fél előre fizet az áruért – átutalt 65 millió forintot, ami forgótőkeként működik. A gazdák hatvan forintot kapnak az alma kilójáért, amit az orosz üzletekben 60-65 rubelért, átszámítva körülbelül ötszáz forintért kínálnak majd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek