Cukorhiány és nagy drágulás várható

A cukor világpiacán 4-6 millió tonnás hiány várható. Ha azonban India – a világ második legnagyobb cukortermelője és legnagyobb édesítőszer felhasználója – a becsléseknél sokkal kevesebb cukrot állít elő, akkor a hiány ennél is nagyobb lehet. Az unióban most üthet vissza az utóbbi évek termeléscsökkentése: óriási importra kényszerülhetünk.

Szántó-vetőO. Horváth György2009. 03. 02. hétfő2009. 03. 02.
Cukorhiány és nagy drágulás várható

A Földön az idén minimum 4-6 milllió tonnával kevesebbet fognak előállítani, mint amennyire szükség van. Amennyiben Az India 2009. évi cukortermése 8 millió tonnával kevesebb lesz az előző évinél, akkor ez a hiány megduplázódhat. Peter de Klerk, a Czarnikow Csoport elemzője szerint ebben az évben az EU – a belső termelés visszafogása következtében – a világ egyik legnagyobb cukorimportőrévé léphet elő - állapítja meg az AgrárEurópa elemzése.

A cukorhiány kapóra jöhet Brazília számára, mivel a világpiaci cukorárak máris jóval a brazil termelési költségek fölé emelkedtek. A brazil cukortermelés a 35 millió tonnát is elérheti, amelyből – az elmúlt évi 20 millió tonnával szemben – 23,5 millió tonna kerülhet exportra.

Az erősen lecsökkent tengeri fuvarköltségek brazil cukor exportját tovább ösztönzik, illetve javítják annak versenyképességét. Ebből adódóan olyan ázsiai országok (Kína, India, Malajzia, Banglades, Sri Lanka) is vásárolnak brazil cukrot, amelyek korábban ezt csak korlátozott mennyiségben tették, illetve részben maguk is cukorexportőrként lépnek fel. Brazília legnagyobb vásárlói azonban a közel-keleti és az észak-afrikai országok maradnak.

Európa pont ebben az időszakban építette le – az utóbbi 4-5 évben – cukortermelését. Magyarországon már csak egy gyár működik, az is a hazai igények egyharmadát képes kielégíteni itthon megtermelt répából. A többi az import cukor, illetve importált cukrot dolgoznak fel, csomagolnak itthoni üzemben/üzemekben. Vagyis a magyar piac, a vásárlók kitettek a világpiaci áraknak. Ezért nem kell nagy jóslásokba bocsátkozni, hogy kijelentsük, szinte biztosan nagy drágulás várható itthon. Ahogy Európa szerte, s ahogy történt két évvel ezelőtt a gabonafélék esetében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek