Brüsszelben kér segítséget az Agrárkamara

Levelekben hívja fel az Európai Unió mezőgazdasági főbiztosának, Mariann Fischer-Boelnek, Gráf József agrárminiszternek és az európai termelők legnagyobb érdekvédelmi szervezeteinek a COPA/COGECA vezetőinek a figyelmét a magyar gabonahelyzet tarthatatlanságára, s egyben megoldást is sürget a Magyar Agrárkamara.

Szántó-vetőO. Horváth György2009. 09. 09. szerda2009. 09. 09.
Brüsszelben kér segítséget az Agrárkamara

Helyzet van a gabonapiacon: s ahogy sejteni lehetett előre, nem is a kalászos növények nyári aratása után alakult ki igazán kritikus helyzet, hanem most, mikor a kukorica betakarítása kezdődik. Tegyük hozzá: tetézve a napraforgóval! Nagyjából 8 millió tonna kukorica termett, s ennek fele a hazai szükséglet. Búzából 4,1 millió termett, de ebből is van másfél millió tonna exportálható mennyiség, arról nem beszélve, hogy a tározókban még 1,5-2 millió tonna tavalyi gabona is található. Így e szezonban körülbelül 6-6,5 millió tonna gabona vár külföldi gazdára. Vevő viszont sehol, jó gabonatermést takarítottak be csaknem mindenhol. Külföldön is alacsonyabbak az árak, de a magyar piacon kialakultak szemmel láthatóan nyomottak.

A Magyar Agrárkamara Fisher-Boel uniós biztos asszonynak írt levelében többek között arról ír, hogy annak ellenére, hogy az idei szezonban 25 %-kal kevesebb kalászos gabona termett Magyarországon a 2008. évi terméshez viszonyítva, a Budapesti Értéktőzsdén az augusztus és szeptemberi átlagárak 15-25 %-kal alacsonyabbak a tavalyihoz viszonyítva és 25-30 %-kal alacsonyabbak mint három hónappal ezelőtt, de a szabadpiaci árak is hasonló értékeket mutatnak. Az alacsony gabona árakon is csak kevés üzletkötés történik, mivel a gazdasági válság okozta hitelszűke miatt a felvásárlók (malom-, és takarmányipar) a korábban szokásos 5-6 havi gabonakészlet megvásárlása helyett csak tevékenységüket fenntartó szükségletüket képesek megvásárolni, de az exportkötések szintén alacsony volumenűek a csökkent kereslet miatt. Így a kalászos termés nagy része mozdulatlanul a termelők tárolójában van, miközben a kukorica betakarítása is megkezdődött. A nagy mennyiségű termelői takarmánygabona készlet a gabonapiacon mutatkozó zavarokat várhatóan tovább mélyíti, ami a súlyos gazdasági helyzet további elmélyülését okozza, tönkreteszi a gabonatermelő gazdaságok többségét.

Tekintettel arra, hogy a tagállamoknak a gabonagazdaságuk piaci támogatására nincs lehetősége, ugyanakkor az áru piacra jutása mielőbb szükséges, a Magyar Agrárkamara nevében Forgács Barna, a köztestület elnöke arra kéri Mariann Fischer Boel biztosasszonyt, hogy mielőbbi intézkedjen a gabona export - beleértve a feldolgozott termékeket is – régiós támogatására, a tenger nélküli országok többlet fuvarköltségeinek, vagy a többletköltségek legalább egy részének ellentételezésére, továbbá a gabonaimport-kedvezmények ideiglenes felfüggesztésének ügyében.

Gráf József figyelmét arra hívja fel levelében az Agrárkamara, hogy a fent jelzett problémák miatt a gabonatermelőknél súlyos likviditási helyzet alakult ki, és amennyiben rövid időn belül nincs lehetőségük gazdaságuk stabilizálására, úgy várható, hogy a közepes- és kisméretű gazdaságok jelentős számban ellehetetlenülnek. Ez nemcsak a gazdaságok megszűnését eredményezheti, hanem a munkanélküliek számát is növelheti, a családok további elszegényedését okozhatja.

A gabonatermelők körében kialakult súlyos gazdasági helyzet megoldása érdekében kérte Miniszter úr szíves intézkedését, hogy a Tárca ismételten vizsgálja meg a gabonafélék közraktárra vétele esetén a támogatás lehetőségét (tárolás támogatása), az állami vállalatokon keresztül történő gabonafelvásárlást, kezdeményezze az Európai Bizottságnál a gabona export – beleértve a feldolgozott termékek – támogatását, export esetében a land-locked országok többlet fuvarköltségeinek, de legalább a többletköltségek egy részének ellentételezését, a kukorica esetében pedig a 2009/10 gazdasági évben – az 1234/2007/EK rendelt szerint 10. és 47. cikkekre hivatkozással - a kukorica intervenciójának biztosítását, valamint a kedvezményes gabonaimport ideiglenes felfüggesztését.

A harmadik levében pedig a COPA és COGECA elnökeit kérte a Magyar Agrárkamara, hogy támogassák a gabonaexport támogatására és a kedvezményes import felfüggesztésére vonatkozó kérelmet.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek