Fejbevágva

Van, akinek lüktetve, oldalt, van, akinek szúrva, elöl fáj a feje, és van, aki úgy érzi, mintha satuba fogták volna a koponyáját, miközben belülről feszegeti valaki. Az orvostudomány jelenleg mintegy százhúszféle fejfájást különböztet meg. Becslések szerint egymillió honfitársunkat üdvözölhetjük a „klubban”.

Vény nélkül2008. 11. 14. péntek2008. 11. 14.
Fejbevágva

A legelső kérdés, amit tisztázni kell: „önálló” fejfájás gyötör bennünket vagy valamilyen betegség áll a panaszok hátterében? Szerencsére az esetek 95 százalékában az orvosok a fejfájás valamelyik fajtáját diagnosztizálják, amelyek jórészt gyógyszerrel kezelhetők. Leggyakoribb a migrénes, a tenziós és a féloldali fájdalom.
Néha azonban nagyobb baj is okozhatja hasogató gyötrelmeinket. Az agyhártyagyulladás jellegzetes tünete például a nyakmerevséggel, lázzal, fényérzékenységgel és kiütésekkel társuló fejfájás. A szélütések egyik típusánál szintén hirtelen, nagyon erős fejfájás jelentkezik, legtöbbször elgyengüléssel és hányingerrel kísérve. A reggeli ébredéskor sem szűnő, állandó fájdalom agydaganatra utalhat. Ne bagatellizáljuk el a fejfájást! Fontos, hogy ilyenkor megfigyeljük magunkat, és szükség esetén szakemberhez forduljunk.
A „szimpla” fejfájás leginkább azokat fenyegeti, akik hosszan tartó stressznek vannak kitéve: az érzelmi stressz ugyanis az izmok folyamatos megfeszülését okozza, ami könnyen főfájáshoz vezethet. A fizikai megterhelés, akár a rossz testtartás, szintén idevezethet. Beindíthatja a kellemetlen tüneteket a rendszertelen alvás és étkezés, fronthatás, időzóna-átállás vagy koffeinmegvonás. Nőknél az epeműködés lassúságával társulhat vagy a hormonháztartás felborulásával járhat együtt. Az örökletes tényezők sem elhanyagolhatóak: ha csak az egyik szülő migrénes, 40 százalék az esély arra, hogy a gyermekük is az lesz; ha mindkettő fejfájós, 75 százalékos az öröklődés valószínűsége. A gyötrelem okozói lehetnek ételek és italok, például csokoládé, érett sajt, tartósított hús, alkohol. Bizonyos gyógyszerek, többek között antibiotikumok és fogamzásgátlók is kiválthatnak migrénes rohamot.

Mikor forduljunk orvoshoz?
– hirtelen, ütésszerű tarkótáji fejfájás esetén
– heves, az egész testre kiterjedő fájdalom esetén
– napról napra erősödő, gyógyszer ellenére szűnni nem akaró fájás esetén
– ötven év felett kezdődő és egyre fokozódó fejfájás esetén
– balesetet, koponyasérülést követő fájás és tudatzavar esetén
– halántéktájon jelentkező lüktető fájdalom esetén, melyhez az itt futó erek kidudorodása társul
– a szemgolyó feszülésével kezdődő, majd a halánték felé sugárzó, éles fájdalom esetén
– ha a fejfájás lázzal, hányással, merev nyakkal jár
– ha a fájdalmat idegrendszeri tünetek (szédülés, izomgyengeség, látászavar) kísérik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek