Kismamák lázban égve

A várandósság időszakában a legtöbb kismama fél bármilyen gyógyszert szedni, nehogy azok mellékhatása kárt tegyen a magzatban. De olykor a gyógyszer mellékhatása csak a kisebbik rossz.

Vény nélkülKovács Réka2008. 11. 08. szombat2008. 11. 08.
Kismamák lázban égve

Melyik gyógyszert válasszuk?
A felső légúti megbetegedések vírusos fertőzések eredményei, amit legjobban bő folyadékkal és C-vitaminnal és lázcsillapítóval kezelhetünk. A paracetamol tartalmú gyógyszerek ajánlottak, orrcseppekből pedig a sótartalmúakat válasszuk. Kerüljük a köptetők használatát, helyette sok folyadék ajánlott. Egyéb gyógyszereket inkább a homeopátiás készítmények közül válasszunk, vagy alkalmazzunk gyógynövényeket. A kasvirág (Echinacea), a csipkebogyó vagy a hársfavirág mind kiváló természetes gyógyítók. Miután ezek is aktív hatóanyagot tartalmaznak, alkalmazásuk előtt mindenképpen ki kell kérni az orvos tanácsát.
Szövődmények fellépésekor már szükség lehet antibiotikumra, amit az orvos a betegre szabottan választ ki, mivel a különböző összetételű antibiotikumok más hatásúak lehetnek. Az egyszerű penicillinek (ilyenek a cefalosproinok és a makrolidok) nem ártalmasak. Ezeknél erősebbek a kombinált penicillinek és a klaritromicin. Ha valóban szükséges antibiotikum használata, akkor nem feltétlen a legártalmatlanabb, leggyengébb szer a legjobb, hiszen a cél, a kismama mielőbbi felépülése és a további szövődmények elkerülése, amelyek olykor súlyosabbak lehetnek a gyógyszer mellékhatásánál.
A várandós nők minden esetben meg kell, hogy kapják a szükséges kezelést, nehogy e nélkül még nagyobb veszélybe kerüljenek. Mérlegelni kell a gyógyszeres kezeléstől várható kockázatok és előnyök arányát és így kell dönteni a kezelés szükségességéről.

Érdemes tudni!
Annak kiderítése nagyon nehéz feladat, hogy melyik gyógyszer adható a terhesség ideje alatt. Talán ezért is alakult ki az a nézet, mely szerint a terhesség első harmadában mindennemű gyógyszeres kezeléstől óvakodni kell. Azonban a legújabb kutatási eredmények szerint a trimeszter rendkívüli veszélyességének mítosza szertefoszlott. Eszerint minden szakaszban kialakulhatnak, az anya betegsége következtében, egészségét károsító szövődmények. A legújabb megjelent nemzetközi közlemények új megvilágításba helyezték a kismamák felső légúti megbetegedéseinek kezelését. Legveszélyesebb faktor, a láz, mely során előfordulhat spontán vetélés, vagy korai szülés, a fokozott méhtevékenység miatt, de nagy eséllyel alakulhat ki különböző fejlődési rendellenesség is. Leggyakoribbak a vízfejűség, a végtag deformáció, és a szájpadhasadék. A vizsgálatok azt mutatják, hogy lázcsillapítás esetén ezen rendellenességek száma nagy mértékben csökken. Ebből a tudósok azt a következtetést szűrték le, hogy nem maga a vírusfertőzés következménye a rendellenesség, hanem vele járó lázas állapot miatt alakul ki.
Másik vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy a fogamzás és a várandósság első időszakában szedett multivitaminok és folsav kombinációja jelentős mértékben csökkenti a rendellenességek gyakoriságát.
Ezért minden kismama számára legfontosabb a betegségek alatt felszökő láz csillapítása és a folsav tartalmú étrend-kiegészítők szedése.

További érdekes cikkeket és életmód tanácsokat találhat a Diéta & Fitnesz novemberi számában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek