Az „ezerarcú” fenyő haszna

A fenyőfa karácsonykor kellemes élmény, Vízkereszthez közeledve már inkább bosszúság a hulló tűlevelek miatt. Vajon mi történik akkor, ha nem haraggal gondolunk a szúrós, és mégis csodatevő növényre?

Vény nélkülBalogh Mária2008. 12. 24. szerda2008. 12. 24.
Az „ezerarcú” fenyő haszna

Fenyőtea
Elkészítése és adagolása: a tavaszi időszakban szedett rügyekből 3 evőkanálnyit 5 percig főzzük egy liter vízben, tíz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Nem isszuk meg egyszerre, hanem arányosan elosztjuk legalább négy pohárkába. Köhögésre, hörghurut enyhítésére egy nap alatt beosztva elfogyasztjuk. Torok-, mandulagyulladás, nátha esetén gargalizáljunk vagy inhaláljunk vele, úgy, mint a kamillafőzettel. Reumás testrészekre borogatásként használhatjuk.

Fenyőillóolaj
A fenyő illóolaja ingerli az emésztőrendszert: beindul az emésztőnedvek termelődése és a védőnyálkák képződése. Étvágytalanság esetén segít az ágvégi hajtásokból készült tea, amelyet fél órával az étkezés előtt, édesítés nélkül kell meginni.
Mivel az illóolaj nagy része a vesén keresztül távozik a szervezetből, ezért növeli a vizelet mennyiségét. Vizelethajtó ugyan, de egyben fertőtleníti is a húgyúti szerveket.
A fenyő illóolaj jó hatással van a légzésre, javítja, ezért frissíti a közérzetünket, így sokan szívesen használják szaunázás közben. Ennek hatására ugyanis elviselhetőbb a szauna kamrában lévő nagy meleg.
A fürdővízbe csöppentett illóolaj fertőtlenít és az immunrendszert is erősíti. Gyermekeknek is ajánlott.

Fenyőbalzsam
A fenyő egészségjavító erejét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a tüdőszanatóriumokat a hegyvidékek páratlanul tiszta levegőjű fenyvesei közelében építették. E helyeken a fenyők az illóolajaik párolgásával szó szerint fertőtlenítik a levegőt. A betegek gyógyulását nagyban elősegíti az örökzöld erdő üdítő látványa is, sőt a fenyőknek két és félszer több bioenergiájuk van, mint az emberi szervezetnek.
Az erdei fenyő kérgén ejtett bemetszésen a fa ragadós masszát „könnyezik”, ami maga a fenyőbalzsam. Ez 70-80 százalékban fenyőgyantából, 20-30 százalékban illóolajokból tevődik össze. A fenyőgyantából állítják össze a terpentinolajat is. A fenyő tűlevelei, illetve a zsenge szárcsúcsok köptető, vizelethajtó, görcsoldó hatásúak. Külsőleg reumás fájdalmak enyhítésére, illatosításra és lazító gyógyfürdőhöz használjuk. A fenyő illó-, illetve masszázsolaj-, fürdősó-, szappan- és gyógykenőcs-változatai drogériákban kaphatók.

Aki a közeli napokban nem sétálhat, túrázhat fenyves erdőben, élvezze minél többet a karácsonyfa csodás látványát, illatát, a testet-lelket erősítő energiáját. S mivel víz nélkül a karácsonyfa elveszíti üdeségét és életerejét, ezért gondoskodjunk róla, hogy a fenyőt tartó talpazatba naponta friss és tiszta víz kerüljön.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek