Fertőzhet a kontaktlencse

Ha gondosan, rendszeresen ápoljuk a kontaktlencsénket, komfortossá válik a viseletük. Ha elhanyagoljuk, annak súlyos szembetegség is lehet a következménye.

Vény nélkülValló László2009. 02. 07. szombat2009. 02. 07.
Fertőzhet a kontaktlencse

A szennyeződések egy része részint a levegőből rakódik a lencsére, a másik része pedig a könny fehérjeváladékaiból, valamint a szemhéj mirigyei által termelt zsírszerű anyagokból adódik és tapad rá. Az ápolás módja a lencsék típusa szerint eltérő, az azonban mindegyikre áll, hogy a lencse viselésének sikerességét, komfortérzetét nagyban befolyásolja a tisztítás mértéke és gondossága.

Az egyik legelterjedtebb az egy hónapon át viselhető szilikon-hidrogél alapú kontaktlencse esetében a könnyfehérjék kevésbé, míg a zsírok erőteljesebben kötődnek a felszínhez. Kezelésükre legjobban beváltak a hidrogén-peroxid alapú ápolószerek. Ezek kiváló antimikrobás hatásúak, felületi feszültséget csökkentő képességük révén pedig igen alkalmasak a lencsék zsírtalanítására, illetve nedvesen tartására.

Minden típusú lencse viselését könnyíti a hialuronsav tartalmú nedvesítő csepp, amelynek különleges tulajdonsága, hogy a pislogás hatására változik a sűrűsége. Emiatt egyenletesen oszlik el a lencse felszínén, komfortosabbá téve a viselést. Ez a csepp - napi egyszeri használat mellett – megszünteti vagy legalábbis csökkenti a kontaktlencse száradásával együtt járó panaszokat.

Minden típusú lencsénél követendő szabály, hogy az utasításnak megfelelően ápoljuk a lencsét és a lencsetartó tokot egyaránt. Fontos a lencsetartó tok rendszeres cseréje, hiszen a tokban fölgyülemlő szerves szennyeződések is kiváló táptalajai a baktériumoknak. Jó dolog, hogy ma már minden flakon ápolószernek tartozéka egy új lencsetartó tok, cseréljük hát a tokot a flakon megkezdésekor.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek