Apró csillagok a fejünk felett

Kis fekete pöttyök, apró csillagocskák. Mindenki tapasztalt már hasonlót, ha máshol nem, gyermekkorában a ringlispílről lekászálódva. De vannak olyanok, akiknek ez az érzés már régóta nem a játékot követő boldog perceket idézi. Vajon mi állhat szédülés hátterében?

Vény nélkülBalogh Mária2009. 04. 19. vasárnap2009. 04. 19.
Apró csillagok a fejünk felett

A szédülés mindaddig ártalmatlan, amíg ritkán jelentkezik, enyhe lefolyású, rövid ideig tartó és konkrét okhoz köthető. Ilyen lehet a gyerekek pörgős-forgós játék utáni dülöngélése, vagy a rossz alvás, a stresszes életvitel, a helytelenül végzett fogyókúra, a folyadékhiány, a frontok, valamint a megbújó betegségek által előidézett szédülés. Az átmeneti szédülés arról ismerhető fel, hogy pihenéssel megszüntethető.

A szédülés valamilyen formája a lakosság mintegy 40 százalékát érinti Magyarországon. Akik egyszer bekerültek az „ördögi körbe”, legtöbbször egy életen át együtt kell élniük vele.

Figyelmeztető jelzés, ha a szédülés tovább is eltart, vagy ha többször visszatér és zavarja a látást, bizonytalanná teszi a járást, valamint hányinger, hányás és fejfájás kíséri. Ilyenkor mindenképp forduljon orvoshoz! Amíg a szédelgés pontos okára nem derül fény, saját érdekében érdemes elvégeztetnie a háziorvosa előírta vizsgálatokat, s amennyiben szükséges, akkor röntgen-, illetve képalkotó diagnosztikai (CT, MRI, PET) vizsgálatokra is menjen el. Utóbbiakkal a koponya és a nyaki gerinc eltéréseit lehet kizárni.
 
Ha minden lelet negatív, de a szédülés még fennáll, akkor ismeretlen eredetű vírusfertőzés is lehet a háttérében, melyen leginkább a pihenés, a nagy dózisú – napi 1000 mg – C-vitamin fogyasztása segíthet. Ajánlatos a vérnyomásunkat is rendszeresen ellenőrizni, mert akinek alacsony, könnyen megszédülhet, ha guggolásból hirtelen feláll. Magas vérnyomás esetén pedig a fejbe tóduló vér az arc kipirulását, melegségérzetet és szédülést okozhat.

Egyre gyakoribb a nyaki gerinccsigolyák meszesedése, kopása, vagy sérve miatt előtörő szédülés. Ezt – az orvosi kezelés mellett – gyógytornával, hátúszással, gyógymasszázzsal, egyensúlyt javító jógagyakorlatokkal lehet kordában tartani. De a reumatikus betegségeknek, a szorongásnak, a depressziónak, vagy az idegkimerülésnek is kísérő tünete lehet a szédelgés.

Az otthoni gyógyszeres kezelés fontos szerepet játszhat a tünetek enyhítésében. A pirulákat, vagy az infúziós kezelést – a tünetek és a vizsgálati eredmények ismeretében – szakorvos írja fel. Erősen fokozódó szédülés esetén, amelyhez beszédzavarok, végtaggyengeség, vagy más érzékelési zavar is társul, hívni kell a mentőket. Amíg az orvos megérkezik, feküdjön le, próbáljon megnyugodni, egyenletesen lélegezni. Akiknél a szédülés hátterében pedig valamilyen komoly szervi eltérés fedezhető fel, szükség lehet kórházi kezelésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek