Nemszeretem pöttyeink-foltjaink

Ahogy melegszik az idő és lesz egyre lengébb rajtunk az öltözék, előtűnnek nemszeretem pöttyeink-foltjainkat. Az egyre erősödő napfény, a napozások mozgósítóan hatnak ezekre is, ezért jobban figyeljünk rájuk.

Vény nélkülValló László2009. 04. 22. szerda2009. 04. 22.
Nemszeretem pöttyeink-foltjaink

A szeplők leggyakrabban fedetlen bőrrészeken, így az arcon és a kézen mutatkoznak, ami nyilvánvaló összefüggést mutat a napsugarak hatásával. Különösen tavasszal és nyáron tűnnek elő, főként a szőke és a vörös hajú nőkön és férfiakon. A szeplő a bőr festékanyagának túlképződése miatt alakul ki, de hogy miért, nem tudni pontosan.

Sokan szépséghibának tartják és röstellik foltjaikat, pedig egy-két arcon vagy orron megülő szeplő még izgalmassá, sőt vonzóvá is teheti a viselőjét, különösen, ha fehér bőrű az illető. Persze a testet sűrű beborító szeplő látványa már sokkal inkább zavaró.

Hatásos kezelése nem egyszerű. Az egyik módszer alapja a fokozott bőrhámlás előidézése valamilyen erős hámlasztó szerrel, ami csak orvosi felügyelettel végezhető. A másik a lézeres kezelés, amelynek során a szeplőben felgyülemlett festékanyagot távolítják el lézersugárral. Azonban tudni kell, hogy idővel a napfény hatására a szeplő ismét előjöhet. Éppen ezért meggondolandók az ilyen radikális beavatkozások. Ha eltüntetni nem is, de halványítani fényvédő krémek használatával is eredményesen lehet. Amúgy a jó napozókrém egyben megszűri a napfény káros sugarait is. A halvány szeplők pedig már egy kis alapozókrémmel is eltüntethetők.

Bőrünket a táplálkozással is védhetjük, amiben a karotint tartalmazó ételek, mint amilyen például a sárgarépa is, nagy segítségére vannak a szervezetünknek.

Főként a fiatal nők, anyukák küzdenek az arcon megjelenő barna májfoltokkal, ami szintén a bőr festékanyagának foltszerű felhalmozódásából keletkezik. Különösen zavaróak az arcon és az ajak fölött. Ha a terhességi hormonváltozás miatt alakulnak ki, a szülés után el is múlnak, ezért nem is érdemes fönnakadni rajtuk.

A bőrfesték fölhalmozódásából eredő, jellegzetes bőrelváltozás az anyajegy.  A népi elnevezés arra utal, hogy részben már születéskor is ott van a testen. Ahogy idősödünk, az anyajegyek száma is rendszerint úgy növekszik rajtunk. Mivel sajnos előfordulhat a rákos elfajulásuk, fontos figyelni rájuk, különösen azokra, amelyek rendszeres ingerlésnek vannak kitéve. Ilyenek például azok, amelyek a melltartó széle vagy a deréköv mentén képződtek. Ha színükben és méretükben feltűnő változást észlelünk, forduljunk orvoshoz.

Az anyajegy változása azonban még korántsem jelenti annak rákos elfajulását. Az sem igaz, hogy ha az anyajegyet „megbolygatják”, azaz műtéti úton kimetszik, az rákos daganathoz vezet. Az eltávolított anyajegyet azonban minden esetben el kell küldeni szövettani vizsgálatra, mert csak ennek alapján lehet biztonságosan eldönteni, hogy szükség van-e további kezelésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek