A fájdalom életet menthet

Kisebb fájdalmat valószínűleg mindenki érzett és kezelt már ömagának, a tartós fájdalom azonban nemcsak kínzó érzés, de intő jel is, hogy mielőbb szakember segítségét kell kérnünk.

Vény nélkülBalogh Mária2009. 05. 13. szerda2009. 05. 13.
A fájdalom életet menthet

Mire jó a fájdalom? – erre a kérdésre keresték a választ debreceni és budapesti professzorok „Az agy megismerésének hete” elnevezésű programsorozaton, a cívisvárosban. A szakemberek úgy vélik, hogy a fájdalom nagyon sok esetben életet menthet, mivel a szervezet így jelzi a sérülést. Ezért az ebben kulcsfontosságú idegrendszer kutatásáról több előadást is hallgathattak az érdeklődök a Debreceni Akadémiai Székházban (DAB).

A fájdalom hátterében sok minden állhat, azonban az elhúzódó, makacs fájdalomra nem legyinthetünk, csak mert nem szeretünk orvoshoz járni. Saját magunk érdekében, minél előbb szakorvoshoz kell fordulnunk, s a panaszokra megfelelő gyógymódot találnunk – hangsúlyozta Csiba László professzor, a debreceni Neurológiai Klinika igazgatója – A fájdalom ugyanis a sérült testrészben, illetve a belső szervekben keletkezik.

A fájdalomra rövid idő alatt az agy is reagál. A tartós fájdalom pedig erősen megterheli az idegrendszert, s nagyban rontja az életminőséget. A tudósok évtizedek óta tanulmányozzák, miként jut el az információ – az idegrendszeren és a gerincvelőn keresztül – az agyba.

Számos idegrendszeri eredetű betegség van, melynél alapos vizsgálatok nélkül nehezen deríthető ki, hogy milyen terápiát kell alkalmazni. A szakemberek nem titkolták: a következő évtizedek legfontosabb feladata az idegrendszer és a fájdalomérzékelés ma még ismeretlen működési területeinek feltérképezése lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek