Megszólalt a válogatott focista, akit elfelejtett Marco Rossi
origo.hu
Nem szükségszerű velejárója az idős kornak a fogatlanság – nem az évek száma, sokkal inkább a fogkő felelős ezért a nemszeretem állapotért. Rossz hír, hogy bármilyen alapos és rendszeres is a fogmosás, ez önmagában nem véd ellene.
Kép: fogorvos doktor szájápolás 2008 07 25 Fotó: Kállai Márton
Kezdeti állapotában a fogkő egy nyálkás, filmszerű anyag (plakk), amelyet a szánkba kerülő szervesanyag-maradványok, valamint az ott tenyésző baktériumok és gombák tömegei alkotnak. Ha hosszabb ideig marad a fog felületén, a plakkot a kalciumsók „bebetonozzák”, azaz fogkővé alakítják. Ott képződik leginkább, ahol nem érvényesül a nyelv, az ajak, az arc mozgásából adódó természetes tisztító hatás.
A fogkő kétféle formában jelenik meg: szabad szemmel is látható sárga, szürke (fekete) változatban a fogak tövénél és a felszínén, illetve nem látható formában, fogaink és ínyünk között. A látható fogkő a fogra tapadva idővel savat termel, ami szétmarja a fogzománc felszínét, meggyengíti, majd kilyukasztja. Ez is nagy baj, de amit a nem látható, a fogínyben megbújó kő okoz, az sokkal nagyobb. Az itteni plakkban élő baktériumok ugyanis nem a fogat bántják, hanem az ínyt gyöngítik meg, szétmarva a fogcsont tartószerkezetét. Ennek tipikus tünete a vérző fogíny. A folyamatosan gyulladt íny idővel annyira meggyöngül, hogy elereszti a fogakat, így azok meglazulnak, kihullnak.
A keményebb élelmiszerek rágása, a nyelv mozgása és a fogak természetes kopása is a fogkő ellen hat, de leginkább csak azokon a területeken, ahol gyakran rágunk. Megjegyzendő, hogy napjainkban már nagyon kevés olyan élelmiszer létezik, amit annyi ideig kellene rágni, hogy lesúrolná a fogkövet. Ezért is nagy jelentőségű a fogápolás, ami akkor igazán hatékony, ha minden étkezés után fogat mosunk, és naponta egyszer a fogselymet, illetve a speciális fogköztisztító kefét is bevetjük a fogbetegségek elleni küzdelembe. A fogmosás hatékonyságát plakkfestő tabletta segítségével ellenőrizhetjük: hatóanyaga a szájban föloldódva pirosra festi a látható plakkokat.
A már „megkövült” fogkövet csak a fogorvos tudja eltávolítani, mi ezzel ne is kísérletezzünk. Félévente kerítsünk erre sort, és akkor joggal remélhetjük, hogy megöregedve sem leszünk fogatlanok.
origo.hu
ripost.hu
life.hu
mandiner.hu
haon.hu
koponyeg.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
mandiner.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu