Drákói szigorral a dohányzás ellen

Az amerikai szenátus támogatta azt a törvényjavaslatot, melynek segítségével újult erővel lehet fellépni a dohányzás nagymértékű terjedése ellen – írja a BBC News.

Vény nélkülKovács Réka2009. 06. 17. szerda2009. 06. 17.

Fotó: Boylan Imaging

Drákói szigorral a dohányzás ellen Fotó: Boylan Imaging

Az amerikai épviselőház helyeselte a javaslatot, mely korlátozná a cigarettákban megengedhető nikotin mennyiségét, és megnyirbálná a reklámozási lehetőségeket is. A javaslat elfogadását többen a dohányipar nagymértékű nyomása elleni győzelemként értékelték, mely már évek óta megakadályozza a szabályozási erőfeszítéseket. A fellépés különösen sürgető, hiszen az amerikai lakosság mintegy 20%-a dohányzik, és évente nagyjából 440 ezer ember veszti életét a dohányzás káros hatásainak következtében.

A törvényjavaslat a következőket tartalmazza:
– A nikotin szintjének csökkentését, de nem teljes tiltását a cigarettákban.
– A fiatalok védelme érdekében korlátoznák az ízek használatát, a fiatalokat megcélzó reklámokat és szigorítanák a fiataloknak történő árusítás feltételeit.
– Új termék bevezetésekor szükségessé válna az FDA (Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal) jóváhagyása.
– Megszűnne a „light” és az „enyhe” felirat a dobozokon, melyek azt sugallják, az adott cigaretta kevéssé káros az egészségre.
– Köteleznék a gyártókat a dobozokon a még erőteljesebb, feltűnőbb felirat feltüntetésére, mely a dohányzás veszélyeire hívja fel a figyelmet.

A törvényjavaslat elsődleges célja a fiatalkorúak körében a dohányzás terjedésének csökkentése, megakadályozása, hiszen jelenleg naponta mintegy 3500 amerikai gyerek gyújt rá élete első és feltehetően nem utolsó cigarettájára.

A korábbi javaslatok kudarcba fulladásának oka a dohányipari lobbi nagymértékű ellenállása volt. A jelen javaslatot azonban az egyik legnagyobb cég, a Philip Morris is támogatta, habár a konkurens cégek szerint ez pusztán marketingfogás.

Az elemzők úgy vélik: a javaslat a dohányzás történetének egyik mérföldkövének számít azóta, hogy az 1964-es általános sebészeti jelentés rávilágított a dohányzás egészségkárosító hatásaira. Ha pedig egy ilyen javaslat átmenne minden rostán Amerikában, akkor talán idővel a világon mindenhol vissza lehetne szorítani a dohányipar ily mértékű szárnyalását – az egészségünk javára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek