Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már száz évvel ezelőtt is sokan kínlódtak e nyavalyától. A civilizációs ártalmak terjedésével egyidejűleg azonban jelentősen megnőtt a „csontfogyatkozásban” szenvedők száma hazánkban.
Már fiatal korban érdemes kellő gondot fordítanunk csontozatunk egészségére. Kevés, ha csak a változókor előtt kezdünk odafigyelni a csontritkulás – osteoporozis – elleni védelemre. Lényeges, hogy már gyermekkortól kalciumban gazdag táplálékokat fogyasszanak a kicsik. Sose hanyagoljuk el rendszeres a mozgást, ami ne terhelje túl a gerincoszlopot, de korrigálja a testtartást. Ha izmainkat hagyjuk ellustulni, elgyengülni, akkor csontjaink tömege is csökken. A rendszeres mozgást tehát mindenkinek saját teherbíró képességének és életkorának megfelelően kell megválasztania – tudtuk meg Koncz Tamás reumatológus főorvostól.
A szakemberek mind korszerűbb gépekkel ellenőrzik csontjaink állapotát, hogy utolért-e már bennünket a „csontfogyatkozás”. Ha a betegségünk előrehaladott állapotban van, akkor az elváltozások a gerincoszlopon mutatkoznak meg a leginkább. Amennyiben a törés több csigolyatestet is érinthet, jellegzetes alkati változások mutatkoznak. Csökken a páciens testmagassága, jellegzetesen hajlott testtartást vesz fel, ami kellemetlen és fájdalmas állapot. A fájdalom fekvéskor általában enyhül, így a betegek többsége értelemszerűen arra törekszik, hogy minél kevesebbet kelljen mozognia, amivel pedig éppen a csontok leépülését segíti elő! Vannak, akiknek a járkálás, sétálás tesz jót, mert közben nem nyomódnak az érzékeny csigolyatestek és az idegpályák. Nagyon fontos reumatológus, ortopéd orvos, gyógytornász segítségét kérni. A víz alatti mozgásnak áldásos hatása lehet. De egy kényelmes, rugalmas talpú lábbeli is sokat segíthet.
Dr. Koncz Tamás a rizikófaktorok közt említi az örökletes hajlamot és a helytelen étrendet, melyben túlzott szerepet kap a savasító étkek és az állati eredetű táplálékok fogyasztása. Meghatározó a vitamin- és a nyomelemhiány, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a túlzott alkohol- és kávéivás, bizonyos gyógyszerek – szteroidok, hashajtók – rendszeres szedése, nők esetében pedig a korai menopauza, majd a klimax időszaka.
A megelőzésben segíthet a megbetegítő lelki okok felderítése, a stresszes életmód lehetséges elkerülése. De lényeges a napozás is, mert így a szükséges D-vitaminhoz jut a szervezetünk.
A csonterősítő ételek közé tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, a hántolatlan gabonafélék, a mák, szezámmag, olajos magvak. Az utóbbiak sorában a dió, mogyoró és mandula a legegészségesebb étek. Ügyelni érdemes viszont a hús, tojás, tejföl, fekete tea, szénsavas üdítőitalok, fehér cukor és liszt csupán szükséges mennyiségű fogyasztására.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu