Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lábfejünk és a talpunk naponta kitartó szolgálatot tesz nekünk, hiszen teljes testsúlyunkkal terheljük, miközben rendületlen megtart és bárhová elvezet bennünket.
Fotó: Jim Jardine
A lábfejünket 26 csont és 33 ízület bonyolult felépítése alkotja, ezekhez jönnek hozzá a belső, illetve külső izomcsoportok, melyek képesek összehangolni a láb mozgását. A külsődleges izom az alsó lábszártól a bokán át keresztezve a lábfejben végződik, s ez teszi lehetővé a láb mozgását a legtöbb irányba. A belső izmok, melyek a lábfejtől indulnak és itt is érnek véget, alakítják ki a szépen ívelő hosszanti boltozatot a talpon.
Normális esetben, séta közben a testsúly először a sarkakat érinti, majd egyenletesen halad a lábujjak felé. A sarok – a csont és a rajta levő zsírpárnaréteg – nyeli el a legnagyobb rázkódást, majd a lábfej továbbgördülve leérkezik a földre, továbblépésnél pedig megnyúlnak a talp izmai.
Mindez úgy történik, hogy teljesen természetesnek tartjuk, és csak akkor vesszük észre, ha valami probléma merül fel. Ekkor jövünk rá, hogy igenis foglalkozni kell testünk eme távoli pontjával, ha azt szeretnénk, hogy még sokáig zavartalanul kiszolgáljon minket.
Akadnak olyanok is, akik eleve lábproblémákkal születnek. Vannak, akiknek túl magas a rüsztje, vagy harántsüllyedése van, ami esetenként későbbi sebészeti beavatkozásokat is igényelhet. De a legtöbb deformáció az évek során fokozatosan alakul ki.
Problémát okozhat, ha nem egyenletesen oszlik el, hanem a lábfej belső élét éri túlzott terhelés. A legtöbb esetben ez nem okoz különösebb gondot, azonban előfordulhat ennek következtében a térd vagy a boka fájdalma netán a boltív süllyedése. Ennek ellentéte, amikor valaki a lábfej külső felére terheli a súlyt. Ez a deformáció is az előzőhez hasonló tüneteket produkál. A leggyakoribb deformáció azonban a lúdtalp, azaz a láb hosszanti boltozatának süllyedése, ami ma átlagosan minden ötödik embert érint. Ez a kor előrehaladtával egyre erőteljesebbé válhat, főként akkor, amikor felesleges kilók rakódnak valakire.
A talp deformálódásán túl előfordulhat a lábujjak torzulása is, melyet a legtöbbször a túl magas sarkú vagy kényelmetlen cipők okozhatnak. Ilyen például a kalapácsujj és a bütyök, ami a csinos, ámde kényelmetlen cipőkbe préselés következtében alakulhat ki. Sőt, ezek a cipők sípcsontfájdalmat és az Achilles-ín sérülését is előidézhetik.
Amennyiben meg akarjuk óvni lábunk egészségét, érdemes néhány jó tanácsot megfogadnunk:
1. Jó cipő: vásároljon alacsony sarkú, lábformájához illő cipőket, és győződjön meg róla, hogy elég hely jut a lábujjainak. Ne feledje, ezeket rendszeresen cserélni.
2. Ideális testsúly: ügyeljen a súlyára, mert ezzel megóvhatja a lábfejét a túlzott terheléstől – nem is beszélve a további gondok elkerüléséről.
3. Gyaloglás: azon túl, hogy az egész szervezetére jótékony hatású, a gyaloglás megnyújtja és erősíti a lábfejet. Ne felejtse el a cipőjét rendszeresen cserélgetni!
Forrás: Harvard Health Letter
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu