Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pár hete másról sem hallani, mint a környezettudatos életmódról, a dániai klímacsúcsról – összeültek a nagyok, és próbálnak lehetetlennek tűnő problémákat megoldani. De vajon mi, hétköznapi emberek mit tehetünk a környezetünkért? Ha már nem születtünk sem tudósnak, sem politikusnak, sem nagy tekintélyű szószólónak? Mondjuk, elmehetünk szombaton szemetet szedni a Városligetbe.
„Mit szól, milyen hideg van! Bezzeg a múlt héten! Melegrekordokat döntögettünk! Most meg hidegrekord… Hát mi lesz így… Mondtam is a szomszédasszonyomnak…”
Itt tart az eszmecsere, amikor leszállok a vonatról.Hhallottam már ilyet. Globális felmelegedés. Ez az a kifejezés, ami már orrunkon-fülünkön jön ki, annyit emlegetik. Ez folyik a rádióból, a tévéből, az újságokból, az online magazinokból, ezt halljuk boltban, iskolában, munkahelyen, vonaton – még idős nénik és bácsik tolmácsolásában is. De mi is ez valójában, s főként: mit tehetünk ellene?
– A Klíma Klub közhasznú, nonprofit szervezetként azért jött létre, hogy felhívja a figyelmet az éghajlatváltozásra. Hiánypótló szervezetként alapítottuk – tudtuk meg Varga Dávidtól, a Klíma Klub alapítójától és titkárától. Dávid külföldön diplomázott, hazatérve pedig döbbenten tapasztalta, mi mennyivel másképp viszonyulunk a környezettudatos életmódhoz. Ekkor ötlötte ki: – Kellene egy szervezet, amelyik felhívja az emberek figyelmét a környezetvédelemre – magyarázza. – Rengeteg civil szervezet van, melyek a környezetért harcolnak, de nincs olyan egyesület, ami minden társadalmi réteghez kommunikálna. Mi ezt a hiányt szeretnénk betölteni. Ugyanúgy szólunk a politikusokhoz, a nagy üvegházhatást okozó gázkibocsátó vállalatokhoz, mint a városi, vidéki lakossághoz. Mert a környezetvédelem mindannyiunk érdeke. Ha tönkretesszük a világunkat, az ugyanúgy hat rám, rád, bárkire. Ezért kell vigyázznnk rá, s ezt mindenkiben tudatosítanunk. Egyformán a politikusokban, a vállalatvezetőkben, a szomszéd néniben.
Na igen… A szomszéd nénit talán még könnyű megszólítani, de mi a helyzet a fejesekkel? Csak nem fogják bezárni a gyáraikat olyan apróságért, mint a környezet. Dávidéknak erre is támadt ötletük: – Februárban tartottuk az első magyarországi klímacsúcsot. Nem volt egyszerű megszervezni, klubunk is csak akkoriban alakult, nem ismertek még minket. Mégis, örömmel mondhatom, nagy sikerrel zárult az esemény. Több miniszter, politikus, nagyvállalati vezető jött el a konferenciára. Nagy megtiszteltetés, hogy Sztravrosz Dimasz, az EU környezetvédelmi biztosa is elfogadta meghívásunkat. Mivel hazánkban ma még nem jellemző a nyílt fórum, amely társadalmi hovatartozástól függetlenül szólítja meg az embereket, a Klíma Klub tagjai előtt nem lehetett kérdéses a feladat.
– Egész nyáron jártuk az országot, több mint negyven programot szerveztünk vidéken és a fővárosban, elmentünk a nagyobb fesztiválokra – meséli Vrga Dávid. Meg is lett az eredménye: két hónappal később már több mint 10000 tagot számlált a klub. Persze egyedül nehéz lett volna mindezt elérniük: – Nagyon sokat köszönhetünk fiatal aktivistáinknak. Toboroztak, lelkesítettek, elmagyarázták fiatalnak és idősnek, hogy ők személy szerint mit tehetnek a környezetükért. Azért is fontos a személyes kapcsolat, hogy megszólítsuk az embereket, mert így jobban a magukénak érzik az ügyet. De az sem árt, ha elmondjuk nekik, mennyit takaríthatnak meg általa. Igazán egyszerű trükkök ezek, sem időt, sem pénzt nem igényelnek. Sőt. Az nyílván mindenki előtt ismert tény: ha lekapcsol minden olyan villanykörtét, ami nem fontos, hogy égjen, pénzt és energiát takarít meg. Azt már kevesebben tudják, hogy ha a tévét, számítógépet csak készenléti állapotban tartják, a villanyóra ugyanúgy pörög tovább. Ha nem húzzák ki a telefontöltőt, az akkor is áramot fogyaszt, ha épp nincs rácsatlakoztatva a készülék. Szeretnénk hétköznapi rutinná tenni a szelektív hulladékgyűjtést is. Magyarországon egyre több helyen találunk ilyen szemétgyűjtőket, éljünk velük! Ne vegyünk fagyasztott ételeket, komposztáljuk a szerves hulladékot… És még ezer apró dolog van, amire, ha odafigyelünk, máris pénzt spórolunk meg, és még a környezetünket sem rongáljuk. Nem azt mondom, hogy ezentúl ne használjunk villanyt vagy gázt. Ezek a civilizált életmód elkerülhetetlen eszközei. De figyeljünk oda, használjuk mértékkel őket.
Vagy próbáljuk rendbe hozni, amit még lehet. Például ültessünk fát. A Klíma Klub által a nyáron meghirdetett „Ültess Fát – Legyen Saját Fád a Klímaerdőben” program is ezzel a céllal jött létre, amelyhez a múlt héten a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság is csatlakozott, vállalva, hogy a környékbéli polgármesterekkel összefogva minden újszülött gyermek után ültetnek egy névre szóló fát.
Ezek után nem nehéz belátni: ha csak egy kicsit is odafigyelünk a mindennapokban, mi is sokat tehetünk a benünket körülvevő világért. A Klíma Klub tagjai október 24-ére szemétszedést hirdetnek a Városligetben, „350-en 350 percig a szemét ellen!” címmel. Regisztrálni a honlapjukon (klimaklub.hu) lehet, de a helyszínen is szívesen fogadják a segíteni vágyókat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu