Széndioxid-mentes város a sivatagban?

Ha most elsétálnánk Abu Dhabitól, az Egyesült Arab Emirátusok fővárosától mintegy 30 kilométerre, csak a puszta sivatagot, kaktuszokat és néhány skorpiót találnánk. De ha ugyanezt a sétát tíz év múlva tesszük meg, a valamikori kaktuszok helyén – a tervek szerint – a világon egyedülálló, a széndioxid-kibocsátástól mentes városba botlunk.

Zöld FöldHardi Judit2009. 10. 27. kedd2009. 10. 27.

Kép: Masdar – city of the future Leafy roofs, lots of glass, futuristic designs built in an energy-efficient way – this is how the homes in Masdar could look. BASF’s expertise and sustainable materials can help to build the world’s first carbon neutral city. Masdar – die Stadt der Zukunft Begrünte Dächer, viel Glas, futuristisches Design in energieeffizienter Bauweise errichtet – so könnten die Häuser in Masdar aussehen. Die Expertise und nachhaltigen Materialien der BASF können beim Bau der weltweit ersten CO2-neutralen Stadt helfen.

Széndioxid-mentes város a sivatagban?
Masdar – city of the future Leafy roofs, lots of glass, futuristic designs built in an energy-efficient way – this is how the homes in Masdar could look. BASF’s expertise and sustainable materials can help to build the world’s first carbon neutral city. Masdar – die Stadt der Zukunft Begrünte Dächer, viel Glas, futuristisches Design in energieeffizienter Bauweise errichtet – so könnten die Häuser in Masdar aussehen. Die Expertise und nachhaltigen Materialien der BASF können beim Bau der weltweit ersten CO2-neutralen Stadt helfen.

Abu Dhabiban a Masdar társaság a megújuló energiával foglalkozik. Ahhoz ugyanis, hogy planétánkon az élet minél tovább fenntartható legyen, elsősorban a széndioxid kibocsátását szükséges csökkenteni. Ehhez pedig megújuló energiaforrásainkat kell ügyesen felhasználnunk – például a nap-, a víz- vagy a szélenergiát. A szakemberek kitalálták hát, hogy építenek egy várost, ahol nem lesz széndioxid-kibocsátás, a mindennapi élethez szükséges energiát a megújuló energiaforrásokból nyerik, a hulladékot szintén energiává alakítják át, a víz 80 százalékát pedig újrahasznosítják.

A város mindössze 50 ezer lakost számlál majd. Erre azért van szükség, hogy a település autó nélkül is könnyen bejárható legyen. Aki mégis rászorulna a szállításra, a gyors személyszállítók szolgáltatásait veheti igénybe. Ezek az autóhoz hasonló eszközök hat személyt szállítanak egyszerre, s napenergiával feltöltött elemekkel működnének. A napelemes autókat a föld felszíne alatt vehetik igénybe az utasok, mint a metrót, azzal a különbséggel, hogy itt nem lesznek előre megtervezett útvonalak.

De honnan lesz ennyi napenergia? A város fölött, mint ernyő, ível majd a napkollektor, melynek cellái a nap mozgását követve termelnek energiát, éjszaka pedig automatikusan becsukódnak. A vizet újrahasznosítanák, ahányszor csak lehet. Napjainkban a víz a használat után rögtön a csatornákba ömlik. Az ökovárosban ez másképp lesz. Öntözés után a növények által fel nem használt, a mélyebb rétegekbe szivárgó vizet medencébe gyűjtik, ahonnan újra hasznosítják, mondjuk, öntözésre. A szemetet sem hagynák veszendőbe menni. A szerves hulladékból származó komposzt elégetésével az energiaszükséglet további 17 százalékát tudnák fedezni.

Az építkezéshez szükséges nyersanyagot a BASF vegyipari vállalat szállítja: így a szigetelőhabok előállításához szükséges polisztirént és poliuretánt – falfedő vakolatokba és gipszkartonba tömörített fázisváltó anyagként. Ezek a légkondicionálás alternatívájaként jelentős áram- és karbantartási költségmegtakarítást eredményeznek. Ilyenek még a tetőbevonatokhoz használandó fekete pigmentek is, melyek csak csekély mennyiségű infravörös sugarat nyelnek el, megelőzve ezzel a sötét felületek felmelegedését. A cementgyártáshoz pedig olyan speciális adalékokat és keverékeket használnak, melyek a gyártás során 60 százalékkal csökkentik a széndioxid-kibocsátást.

A képekre kattintva további fotókat ézhet meg képgalériánkban az épülő városról.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek