Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fűtünk-hűtünk, főzünk, autózunk, fürdünk, vásárolunk és szemetelünk – gyakran mértéktelenül. Ezzel sokszorta több energiát fogyasztunk, mint amennyit közös lakóhelyünk, a Föld elbírna. Európában éppen 2 és félszer többet.
A pazarlás oka gyakran csupán a hanyagság, amely kis odafigyeléssel kiküszöbölhető lenne. Ezért az egyik legnagyobb szórakoztató és háztartási elektronikai áruházlánc kampányt indított a fogyasztói szokások megváltoztatására. Zöld tippjeikkel megtakaríthatunk jónéhány kilowattocskát, lefaraghatunk a rezsiköltségekből, s nem utolsósorban óvhatjuk mindannyiunk otthonát, e csodálatos kék bolygót.
12 zöld tipp márciusra
1. Új elektromos készülék vásárlásakor válasszuk a környezetbarát „A” energiaosztályt. Megéri a befektetést, mert a végén biztos nem fizetünk rá.
2. A vízforralóba csak annyi vizet öntsünk, amennyit megiszunk. Nem kell feleslegesen vizet gőzölögtetni.
3. Ha több mint egy percig nem használjuk a vasalót vagy a hajsütőt, húzzuk ki. Ezek az apró percek hó végére kilowattórákká duzzadhatnak.
4. Tanuljuk meg használni a mikrohullámú sütőt. Nem kell mindent atomjaira felforrósítani, aztán meg ülhetünk az étel felett, amíg kihűl.
5. A hajszárítón nem véletlenül van több fokozat. Ha nagyon vizes a hajunk, arra elsőként ott van a törülköző.
6. Minden háztartási eszköz, amiben víz van, vízkövesedik és így egyre több energiát fogyaszt. Ne legyünk restek, tartsuk karban, tisztítsuk meg a fűtőszálakat. A háztartási ecet például csodákra képes.
7. Ne folyó vízben mosogassunk, mossunk fogat vagy borotválkozzunk. A lefolyóba csurgatott forintokból hamar összejön egy elektromos fogkefe, villanyborotva, de akár a mosogatógép ára is.
8. A mikrohullámú sütő nem vízmelegítő. Ha teát vagy kávét készítünk, a legcélszerűbb vízforralót használni.
9. Ha új villanytűzhely vásárlásán gondolkodunk, keressünk légkeveréses modellt. Gyorsabbak és hatékonyabbak, mivel alacsonyabb hőmérséklet is elegendő az ételek elkészítéséhez. Így a sütési energia akár felét is megtakaríthatjuk.
10. A fagyasztóból az ételeket először a hűtőszekrénybe tegyük át és hagyjuk kiengedni. Így hasznosítani tudjuk a leolvadásból eredő értékes energiát.
11. Nem muszáj a vizes ruhát egyből kivasalni. Rengeteg energiát lehet spórolni azzal, hogy a megszáradt ruhát vasaljuk.
12. A hőtárolós bojler termosztátját elég 40 C-fokra beállítani. Ha esetleg több meleg vízre van szükségünk, akkor a szabályozót átmenetileg feljebb csavarhatjuk, azonban nem célszerű 60 C-foknál magasabbra állítani. Ha egy 120 literes bojlerben 80 helyett csak 65 C-fokos vizet állítunk elő, már sokat spóroltunk, ha pedig 50 C-fokos vízzel is megelégszünk, már a dupláját takaríthatjuk meg havonta ebbéli költségeinknek. Minél magasabb a bojlerben a hőmérséklet, annál nagyobb a hőveszteség is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu