Űrbéli erőmű Napból és lezerből

Európai mérnökök olyan űrbéli erőmű létrehozásán dolgoznak, amely a Nap energiáját nagy erejű lézersugarakkal juttatná el a Földre.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 02. 02. kedd2010. 02. 02.
Űrbéli erőmű Napból és lezerből

Az űrben működő naperőművek legnagyobb előnye, hogy a nap 24 órájában képesek energiát termelni – szemben földi társaikkal, amelyek működése a napsütéses órákra korlátozódik. Másrészt az űrben – mivel a felhők, a por és a légköri gázok nem szűrik meg – jóval erősebb a Nap sugárzása, ezért hatalmas mennyiségű energia sugározható a Földre.

Az űrbéli naperőművek ötlete már csaknem 30 éve foglalkoztatja a tudósokat. A legnagyobb európai űrvállalat, az EADS Astrium szerint a technológia lehetővé teszi, hogy megépítsék az első működő prototípust.

A több mint 50 méter széles szolár panelekkel felszerelt naperőmű a földfelszíntől csaknem 36 ezer kilométer távolságra keringene, s az összegyűjtött napenergiát infravörös lézersugarakkal juttatná el a Földre. Az Astrium tudósai kidolgoztak egy technológiát, amely lehetővé teszi a lézersugár elektromos árammá alakítását. Most azt remélik, hogy a nemzetközi űrügynökségekkel és energiatermelő vállalatokkal összefogva olyan űrerőművet hozzanak létre, amely százezer lakás villamosenergia-ellátását képes fedezni.

De nem ők az egyetlenek, akik űrerőművek létrehozásán fáradoznak. Tavaly szeptemberben Japán jelentette be, egy 21 milliárd dollár értékű, szolár panelekkel felszerelt műhold tervét, amely 300 ezer otthont képes energiával ellátni. California pedig a Solaren céggel kötött megállapodást az űrbéli naperőmű tervezésére.

Az Astrium ugyanakkor úgy véli, az általuk kifejlesztett infravörös lézersugarat használó megoldás jóval biztonságosabb, mint azok, amelyek mikrohullámokat használnának az energia földre küldéséhez. Ha ugyanis a mikrohullám véletlenül irányt váltana, megfőzne mindent, ami az útjába kerül.

A kutatók szerint a lézersugarakat használó űrerőműveknek kulcsszerepük lehet az olyan nagy méretű és teljesítményű elektromos járművek energiaellátásában is, mint például egy szállító- vagy tankhajó. A műholdakból érkező lézersugarak a járművek útját követve folyamatosan biztosíthatnák azok energiaellátását – akár végig az óceánon keresztül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek