Ki füzet vet, fát arat

Aratják a füzet Piricsén. A hír még néhány éve is mosolyra késztette volna az embert, mert ki vesz komolyan egy olyan hírt, hogy valaki februárban kombájnol, ráadásul fűzfát?

Zöld FöldBalogh Géza2010. 03. 15. hétfő2010. 03. 15.
Ki füzet vet, fát arat

Ugyanolyan a nyírségi dombok között is a tél, mint másutt. Bokáig ér a hó, hideg, nyirkos szél fúj és havas eső csapkod. Mi keresnivalója lenne az embernek ilyenkor a mezőn? Piricse alatt, egy kis mesterséges erdő mellett mégis legalább kétszáz ember nézelődik, és várja, hogy kezdődjön az aratás. A kombájn a Nagykunságból jött. Egy kis forgolódás után rááll az egyik sorra, s megindul.

A négy-öt méter magas, gyermekkar-vastagságú fűzfák pedig szépen eltűnnek a gyomrában, hogy majd apróra vágott szecskaként kössenek ki a mellette araszoló traktor pótkocsiján.
Nehezen hihető, de igaz: erőművet fűtenek majd vele.

Manapság a világ sok mindenre éhes, de talán leginkább az energiára. Igen ám, de az vészesen fogy. A kényszer rávitte hát az embert, hogy a gáz meg az olaj mellett más forrásokat is felkutasson. Így jutottak el az energiafűzhöz, amit újra és újra elő lehet állítani, ráadásul a világ nagyon sok pontján. Magyarországon is, ami persze nem meglepő, hiszen hazánké a világ egyik legtermékenyebb talaja. Az, hogy sok növényféleség termesztése manapság nem igazán kifizetődő, nem az adott növény hibája.

Az energiafűz viszont kifizetődő. A száraz homokot kivéve szinte mindenütt – de persze főleg a nedvesebb területeken, hiszen a fűzfélék fölöttébb szeretik a vizet. A piricsei Holland Alma Kft. bemutatóparcellája is egy lapos, vízben nem szűkösködő részen található. Kilenc energiafűz-fajtát szemrevételezhet itt a látogató – aki azonban, pláne a laikus, nem sok különbséget fedezhet fel köztük. Legfeljebb a nevük más. Gudrun, Torhild, Doris, Inger, Tordis meg ezekhez hasonló elnevezések olvashatók a sor eleji kis táblákon. Skandináv nevek, mert Svédországban nemesítették ki őket. A szaporításuk azonban már hazai munka. A piricsei társaság negyven hektáron foglalkozik szaporítóanyag előállításával, ezzel az ország egyik legjelentősebb energiafűzzel foglalkozó cége.

Négy éve kezdték a munkát, ötven gazda eddig mintegy négyszáz hektáron ültetett az ő közreműködésükkel füzet. Nem sok ez, de a tendencia erőteljes növekedést mutat. A mostani bemutató­aratáson is vannak itt például a Dél-Alföldről és a Dunántúlról is. Sőt, Arad, Brassó és Sepsiszentgyörgy térségéből is, ami azt mutatja, az energiafűz lehetőségeire nem csak a hazai, de a romániai gazdák is felfigyeltek, aminek eredményeként csak az idén újabb négyszáz hektárral fog gyarapodni a piricsei telepről származó füzesek területe. Később pedig még jobban gyorsulhat az ütem, hiszen az erőművek étvágya kielégíthetetlen, és a szabályzók is a zöld energiaforrások igénybevételére ösztönzik őket.

– Az energiafűz manapság az egyik legrentábilisabb növény az európai piacon – magyarázza a vendéglátó kft. faiskolájának vezetője, Babicz Szabolcs. – Igaz, a telepítése meglehetősen drága, hektáronként félmillió forintba kerül, de a támogatással együtt akár 900 ezer forint árbevételre is képes. Ez még akkor is megéri, ha tudjuk, hogy a támogatás összegét utólag kapjuk meg, és a szállítási költségek se lebecsülendők. Telepíteni azonban csupán egyszer kell, aztán pedig kétévente lehet „aratni”.

A tapasztalatok szerint az aratás tízszer ismételhető, húsz-huszonöt éves korára elöregszik a bokor, érdemes kiszántani. Nem olcsó mulatság, de addigra sokszorosan kitermeli az árát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek