Vastag a kanadaiak ökolábnyoma

A környezet védelme ide vagy oda: egy nemrég közzétett kanadai kutatás szerint csak a válaszadók kéttizede érzi úgy, hogy a hétköznapokban mindent megtesz, ami módjában áll, hogy csökkentse az ökológiai lábnyomát.

Zöld FöldKovács Réka2010. 03. 21. vasárnap2010. 03. 21.
Vastag a kanadaiak ökolábnyoma

A jószándék kevés
A World Wildlife Found Canada (WWF) által készített felmérés során a kutatók arra keresték a választ, vajon a kanadai lakosság mit tesz a környezete védelméért? A megkérdezetteknek teljesítményüket az iskolai osztályzatokhoz hasonló skálán kellett értékelniük – írja az ELTE-TáTK hírlevele.

Lényegében csak minden ötből egy válaszadó (18%) ítélte úgy, hogy valamennyi rendelkezésére álló lehetőséget megragad, hogy a hézköznapok során csökkentse életvitelének bolygónk ökológiájára gyakorolt káros hatásait. Körülbelül negyven százalékuk értékelte „jóra” a teljesítményét, vagyis úgy vélte, hogy e téren igyekszik mindent megtenni, de hiányosságai azért még jócskán akadnak. A megkérdezettek 5 százaléka pedig teljesen elégtelennek értékelte környezetvédelmi erőfeszítéseit –v agyis ennyien vallották be, hogy nem tesznek semmit a környezet megóvása érdekében.

Mindig a cselekvés a nehéz – ezt az is mutatja, hogy a válaszadók többsége cselekvésre motiváltnak minősítette magát. Mintegy 28 százalékuk erősen, 52 százalékuk pedig egyszerűen motiváltnak érzi a személyét arra, hogy önmaga és háztartása ökológiai lábnyomát csökkentse a Földön.

Amit Ön is megtehet: 60 perc a Földért
A kutatás apropóját a WWF által kezdeményezett Föld órája mozgalom adta, amelyet 2010-ben március 27-ére hirdetett meg a környezetvédelmi szervezet. A klímavédelmi akcióhoz csatlakozók vállalják, hogy egy órára – este fél 9-től fél 10-ig – lekapcsolják a világítást.

A 2007-ben indult mozgalomhoz tavaly már összesen 88 ország 4000 települése, valamint nemzetközi szinten több százmillió ember csatlakozott. Az akció során olyan nevezetességek borultak 60 percre sötétbe, mint a római Colosseum, a San Francisco-i Golden Gate híd, vagy a Torontóban álló CN Tower.

Magyarországon az elmúlt évben 67 településen több mint egymillió ember, valamint számos iskola, közintézmény, nagyvállalat és kisvállalkozás vett részt az akcióban. Hazánkban olyan látványosságok világítását kapcsolták le a jó ügy érdekében, mint a tatabányai Turul szobor, a Parlament vagy a Művészetek Palotája.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek