Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyar nyelvben többféle jelentése is van a „gáz” szónak – a szleng és a környezetvédelem két nagyon különböző értelemmel használja –, Gyálon azonban több mint egy hete a gáz egyet jelent a hő- és villamos energiával.
Kép: Molnár Tibor szervíz-technikus az 500 kW-os biogáz hasznosító kiserőmü beüzemelését végzi. Üzembe helyezték az A.S.A. Magyarországi Kft. gyáli hulladékkezelő központjában a lerakón keletkező gázokat hasznosító biogázerőművet, amely elsősorban Budapest környéki településekről mintegy 300 ezer lakos kommunális hulladékát kezeli. 2010.03.25. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
Felavatták az A.S.A. Magyarország Kft. gyáli hulladékkezelő központjában a lerakón keletkező gázokat hasznosító kiserőművet. A kisvárosban tíz éve elégelték meg a lakosok a város külterületén önkényesen kisajátított illegális szemétlerakót, és kötöttek szerződést az ország egyik legnagyobb hulladékkezelőjével, az A.S.A.-val.
Mit is takar ez a rövidítés? Az eredetileg osztrák cég – amely hazánkon kívül Ausztriában, Csehországban, Szlovákiában és egyre több európai országban felel a hulladékkezelésért – 2006 óta a spanyol FCC cégcsoport tulajdonában van.
Magyarországon Gyálon, Érden, Budapesten, Hódmezővásárhelyen, Győrben és Debrecenben, Ecseren, Pécelen, Isaszegen, Ócsán és még további majd’ 50 településen vették vállukra a hulladékok megfelelő kezelésének a gondját. Lomtalanítanak, lehetővé teszik az újrahasznosítható hulladékok szelektív gyűjtését, a települési hulladékot korszerű gépekkel gyűjtik össze és ártalmatlanítják azt, a már szennyezett területeket pedig kármentesítik – csak hogy párat említsünk a szervezet által végzett munkák közül.
A cég igyekszik a lehető legkorszerűbb technológiát használni, és náluk működik országunk első alternatív tüzelőanyagot előállító, úgynevezett RDF üzeme is. De térjünk vissza a gyáli biogáz-hasznosításhoz! Az itteni szemétlerakón, azaz szemétkezelő telepen – ahogy Gyimesi István, Gyál polgármestere nevezi – hat hektáron egy évtizede gyűlik a hulladék.
Budapest és agglomerációja 300 ezer lakosának, illetve a főváros 3000 gazdálkodó szervezetének begyűjtött hulladéka kerül ide. Ha szerves anyagok oxigénmentes környezetben bomlanak le, biogáz keletkezik. A hulladéklerakó belsejében keletkező gázt depóniagáznak nevezzük. Ez az üvegházhatású metánt tartalmazó gáz a légkörbe távozva súlyos környezeti problémákat okozhat, azonban kontrollált elégetésével értékes energiát nyerhetünk. Ezen a nagyméretű depónián harminc gázkutat építettek, amik óránként 300 köbméternyi biogázt termelnek ki.
A kutakat csőrendszer köti össze, ami összegyűjti és két kiserőműhöz vezeti a gázt, hogy azokat végül összesen 500 kW-os teljesítményű gázmotorban égessék el. Ezek a gázmotoros kiserőművek sokkal hatékonyabbak, mint a hagyományos gázkazánok – akár 90 százalékos hatásfokkal termelnek hőt, villamos energiát.
A depóniagázból nyert hőenergia teljes mértékben felváltja az eddig használt földgázt: most már biogázzal fűtik a gyáli irodaépületeket a hulladékkezelő központban, illetve a melegvíz-ellátásról is a kiserőmű gondoskodik. A termelt áram pedig zöldáramként kerül be a villamos- energia-hálózatba.
Az avatóünnepségen már meg is kezdték az energiatermelést: a gép indítása után szinte azonnal indulhatott a gyermek-körhinta, amelyet már a biogáz energiája mozgatott. A játéknak nagy sikere volt – az ünnepségen nem csak a gyáli óvodások, de a cég nemrég kinevezett vezetője, Németh István, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke, Nagy Andor, valamint Gyimesi István is kipróbálhatták..
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu