Hulladékból benzin

Műanyag hulladékból nyerhető tiszta olaj egy magyar-lengyel innovációnak köszönhetően. Az eljárással a szemétlerakókba kerülő hulladék 97 százaléka újrahasznosíthatóvá válik, miközben a műanyaghulladék folyékony energiahordozóvá alakul. 2011 végére 25 hazai városban kezdik meg működésüket az új hulladékhasznosító berendezések.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 04. 03. szombat2010. 04. 03.
Hulladékból benzin

A PCP-k (Plastic Converter Plant, vagyis Műanyag Átalakító Üzemek) által alkalmazott technológia lényege, hogy a műanyag hulladék 400 C-fokos hőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson szétbomlik, s folyékony szénhidrogén-keverékké alakul. Mivel az eljárás során nem égetik a hulladékot, nem kerülnek veszélyes gázok a levegőbe.

A hulladéklerakóba szállított kommunális szemétből a mechanikai, biológiai bomlás után eltávolítják a zöldhulladékot. A szemét szelektálása után a benne lévő fémet és üveget a hulladéklerakók újrahasznosíttathatják, a megmaradó, nagy mennyiségű szennyezett műanyaghulladékból pedig üzemanyagot készítenek. Így a hulladék 97 százaléka válik hasznosíthatóvá, amelynek eredményeképp jelentősen csökken a szemétlerakók terheltsége. A berendezés –két reaktorral – évente csaknem 6 ezer tonna alapanyagot képes feldolgozni, s ebből körülbelül 4.200 tonna (4.760.000 liter) olajat termel.

– A tiszta olaj nem tartalmaz ként, nehézfémeket és aromás szénhidrogéneket, így benzin vagy dízelolaj adalékanyagaként felhasználva csökkenthető a károsanyag-kibocsátás. Sőt, vegyipari és kozmetikai alapanyagként is használható – mondta István Gábor, a PCP Zöldenergia Zrt. Vezérigazgatója.

A Pintér & Tokarz T-Technology Kft. által kifejlesztett technológiát – külföldi bemutatkozását követően – rövidesen hazánkban is csatasorba állítják. A 130 milliárd forintos beruházás keretében 25 magyarországi hulladéklerakóba telepítenek műanyag-átalakító üzemeket. Helyszínenként 2-2 berendezés működik majd, amelyek évente 12 ezer tonna műanyagot dolgoznak fel – ez 48 ezer köbméter szemetet jelent.

A beruházás Békéscsaba, Bicske, Cegléd, Dabas, Debrecen, Gyomaendrőd, Hejőpapi, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Karcag, Kecskemét, Kétpó, Királyszentistván, Kiskunhalas, Marcali, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Százhalombatta, Szeged, Szelevény, Szombathely, Tatabánya, Tiszafüred, Veszprém, Zalaegerszeg térségében valósul meg, várhatóan 2011 végére. A Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium telephelyenkén160 millió forinttal támogatja a hulladékhasznosító berendezések telepítését. A munkálatok a tiszafüredi telep építésével kezdődnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek