Természetes aszfalt kontra alternatív energia

Két nagy energiaipari világcég még érintetlen kőolajforrásokat készül kiaknázni. A hatalmas beruházás másfél évtizedre is elterelheti a figyelmet a megújuló energiaforrásokról.

Zöld FöldBodó Péter2010. 05. 16. vasárnap2010. 05. 16.
Természetes aszfalt kontra alternatív energia

A természetes aszfalt a kőolajból jön létre azáltal, hogy a könnyebb fajsúlyú összetevők eltűnnek az olajból – általában baktériumok bontják le azokat, de a víz is kimoshatja. Ezért a természetes aszfalt – bitumen – jóval sűrűbb a kőolajnál. Számos helyen előfordul, hozzánk legközelebb Romániában található. A legnagyobb készletekkel Kanada rendelkezik: becslések szerint a világ aszfaltmennyiségének nyolcvanöt százaléka található itt.

A British Petrol és a Shell néhány éve aszfaltbányát nyitott a kanadai Alberta államban: bitumenből kőolajat állítanak elő. Sok milliárd dolláros beruházással szeretnék elérni, hogy az aszfaltmezőből kitermelt olaj mennyiségét a jelenlegi négyszeresére növeljék.

E lelőhelyekkel újjáéledhet a bizalom a fosszilis üzemanyagok iránt – ám a környezetvédők szerint óriási baklövés az bitumenmezők kiaknázása: így még több üvegházhatású gáz kerülne a levegőbe, újabb erdőket kellene kivágni. Egyszersmind elvonnák a pénzt a megújuló energiaforrások fejlesztésétől is: a két vállalat ugyanis az utóbbi években jelentősen támogatta az alternatív energia hasznosítását.

A Co-operative Group és a WWF környezetvédő csoport szerint ekkora összegből egész Európát elláthatnák alternatív energiával: megépíthetnék a Szaharába tervezett napelem-hálózatot – s akár még az Északi-tengerre tervezett szél- és hullámerőmű-hálózatot is, melyek energiáját nagyfeszültségű vezetékeken szállítanák a kontinensre. Sőt, az aszfalttengerek kiaknázására szánt pénzből komplett elektromosautó-hálózatot is építhetnének – töltőállomásokkal együtt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek