Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban egy átlagos évben 550 liter csapadék hull minden egyes négyzetméterre. Az esővíz összegyűjtésével olcsón és környezetbarát módon locsolhatjuk a kertet, öblíthetjük le a wc-t, moshatunk autót vagy ruhát.
Naponta átlagosan 178 liter vizet fogyasztunk fejenként, s ebből mindössze 3 litert használunk szomjoltásra és főzésre. 44 litert a fürdőszobában pancsolunk el, 46 liter vizet húzunk le a wc-n, 9 litert mosogatásra, ugyanennyit kézmosásra használunk, 17-et eszik a mosógép, 11 a kertápolásra, három takarításra és autómosásra, 8 liter egyéb dolgokra megy el. S erre mind tiszta ivóvizet használunk, holott vízigényünk csaknem felét – a locsolást, wc-öblítést, a mosást és az autótisztítást úgynevezett szürke vízből, aza esővízből is fedezhetnénk.
Esővízgyűjtés öntözésre
Az esővízgyűjtés legegyszerűbb módja az ereszcsatornákon lecsorgó víz felfogása. A tetőről évente 100 négyzetméterenként 50-60 köbméter (50-60 ezer liter) esővíz gyűjthető. Ez ingyen van és sokkal lágyabb, mint a kút- vagy csapvíz, így a növények jobban kedvelik.
Vízgyűjtőnek szinte bármilyen hordó, tárolóedény megteszi, de kaphatók kifejezetten erre a célra szolgáló, praktikus és esztétikus esőtartályok is, amelyekből az aljukra szerelt csapon keresztül ereszthetjük ki s a vizet. A csatorna kiömlőnyílását lássuk el valamilyen szűrővel −ez lehet akár a szúnyogháló darabja is −, megakadályozandó, hogy a vízbe levelek kerüljenek, s ott rothadásnak induljanak. Az esővízgyűjtőket lehetőleg árnyékos helyre telepítsük, hogy egyenletes maradjon a víz hőmérséklete. Ügyeljünk arra, hogy a tartály vízszintes, nagy teherbírású talajra kerüljön, hiszen ha megtelik vízzel, akár egy tonnát is nyomhat! Fontos emellett az esővízgyűjtők megfelelő zárásásáról is gondoskodni, hogy távol tarthassuk a szúnyoglárvákat, illetve a sötétben az algák sem szívesen telepednek meg. Késő ősszel pedig – a kerti csapok víztelenítésével egy időben – az esővízgyűjtőnkből is eresszük le a vizet.
Esővíz a háztartásban
Az esővíz háztartási célú használata már jóval bonyolultabb. 150 négyzetméternyi tetőről összegyűjtött esővízzel fedezhető egy négyfős család vc-öblítésének és mosógép-használatának teljes vízigénye, de a rendszer megvalósítása kész házakban sok bontással jár, s új ház építésénél is alaposan a zsebünkbe kell nyúlni.
Először is egy tartályra van szükség, amelyet általában a föld alá süllyesztenek. A tartályba kerül a szűrő, a szivattyú, a túlfolyószifon, a befolyás-csillapító – ami megakadályozza, hogy a beömlő víz felkavarja a leülepedett szennyeződéseket – s egy úszókapcsoló, ami, ha nem esik elegendő eső, vezetékes vízzel tölti fel a tartályt. A vízvezeték-rendszer kialakításánál pedig el kell különíteni az ivásra, a főzésre és a fürdésre használt csapvizet szállító vezetékeket az esővizesektől, melyek a mosógépet és a vc-tartályokat látják el vízzel.
Noha az esővíz hasznosítása környezetkímélő, olcsó és kiforrott technológián alapul, sajnos a berendezések még elég drágák: a házi vízműs rendszerek ára 600-900 ezer forint között mozog. Így pedig – egy átlagos, négyfős család vízhasználati szokásait figyelembe véve – körülbelül 8-12 év alatt térül meg a beruházás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu