Pengeház a domboldalon

Napjainkban egyre több ház épül a föld alá, vagy akár egy barlangba, a domb oldalába vagy a víz alá. Ha kedvünk tartja, jéghotelben szállhatunk meg Finnországban, és eszkimó módjára a Jég Bárban és a Hó Étteremben tölthetjük időnket.

Zöld FöldPethes Anna2010. 08. 13. péntek2010. 08. 13.
Pengeház a domboldalon

Abban az esetben, ha jobban kedveljük a tengerparti életérzést, víz alatti étteremben ebédelhetünk a Maldív-szigeteken, mialatt halak úszkálnak a fejünk fölött. Az ilyen egyedi építésű házak tervezése az építész számára nagy kihívást jelent, fantáziája viszont szabadon szárnyalhat. A barlangba történő építkezés is egyre elterjedtebb a világon. Régészeti leletekből kiderül, hogy régebben a barlangok üregébe egész lakóépületeket emeltek be. Erre utaló leleteket, épületmaradványokat találtak például az Istállós-kői barlangban is. Ezt az elképzelést fejlesztették tovább az építészek, de luxuskörülményeket teremtettek a barlangokban is.

A legjobb villámhárító megoldás, ha a házunk a föld alá épül. Emellett a földborítás kiegyenlíti a ház belső hőmérsékletét, így a hűtés és a fűtés is kisebb költséget jelent. Ha fontos a környezetünk védelme, érdemes passzív, illetve aktív házakat építtetni, melyek nemcsak hogy nem használnak sok energiát, de még termelhetnek is. Ha pedig olyan kicsi telekkel rendelkezünk, amelyen nehezen fér el egy normális méretű ház, építtethetünk normátlant is.

A japánok nagy mesterei a térkihasználásnak, hiszen náluk olyan zsúfoltak a városok, hogy a legtöbben pár négyzetméteres lakásokban kénytelenek élni. Egy ilyen megoldással éltek egy domboldalba épített pengeház esetében is, melynek legszélesebb pontja is csak négy méter, hosszúsága pedig körülbelül húsz méter. A lényeg: mindegy, hogy hordó, cipő vagy vécé formájú házban lakunk is, mindenkinek a maga kis kuckója legyen a legszebb és legérdekesebb lak a világon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek