Mi okozta a pécsi porszennyezést?

Hiába korlátoznák átmenetileg az ipari termelést, a por szennyezettség nem csökkenne számottevően – véli a pécsi erőmű környezetvédelmi osztályvezetője, aki szerint a baranyai megyeszékhely porszennyezettségét főként a lakossági kibocsátás okozta.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 11. 10. szerda2010. 11. 10.
Mi okozta a pécsi porszennyezést?

A pécsi levegő egészségügyi határértéket meghaladó porterhelését főként a Mecsek-völgy átszellőzésének hiánya, a közlekedés, a városban folyó építkezések, valamint a lakossági fa- és széntüzelésű kazánok okozták. Az ipari termelés átmeneti csökkentése ezért nem nyújt megoldást a porszennyezés csökkentésére – véli Meixner Barna, a Pannonpower Holding Zrt. környezetvédelmi és munkavédelmi osztályvezetője.

A pécsi erőmű porszennyezése − a korszerű szűrőberendezéseknek, valamint a széntüzelésről földgáz- és biomassza-alapú energia-előállításra való átállásnak köszönhetően − az elmúlt évtizedben több mint 90 százalékkal csökkent. A porkibocsátás jelenleg köbméterenként 5-8 mg a megengedett 30 mg/köbméteres értékkel szemben. A 2003-2004-ben végrehajtott teljes műszaki megújulás jelentősen csökkentette a levegőbe kerülő kéndioxid, nitrogénoxid és szénmonoxid mennyiségét, azóta pedig – a finomhangolások révén – tovább javultak a kibocsátási értékek.

A pécsi erőmű szakembere úgy véli: a levegő minőségét hosszú távon csak a teherfuvarozás ésszerűsítésével, a tömegközlekedés fejlesztésével, a kerékpárutak bővítésével, az avarégetés tiltásával, dugódíj és a mellékutcákban sebességkorlátozás bevezetésével, valamint valódi szmogriadó-rendelettel lehetne csökkenteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek