Gólyamentésre fel!

A kései költések miatt sok gólya rekedt itthon. Ahhoz, hogy túléljék a telet, leginkább etetésre van szükségük.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 12. 13. hétfő2010. 12. 13.
Gólyamentésre fel!

A hűvös júniusi időjárás miatt a szokásosnál több madár csúszott meg a költéssel és kényszerült arra, hogy itthon vészelje át a telet. A bajbajutott állatokon leginkább etetéssel segíthetünk − hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

A gólyák étlapja rendkívül színes. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit megfognak, amit le tudnak nyelni – például halakat, békákat, apróbb kígyókat, vagy kisrágcsálókat. Télen leginkább 10-15 cm szélesre darabolt hallal (elsősorban keszegfélékkel), vagy hasonló méretű nyers marhahússal etethetjük őket. A nyers disznóhúst a féregfertőzés veszélye miatt nem ajánlják a MME szakemberei. Megfelel viszont az elhullott naposcsibe vagy kacsa, illetve – ha valaki hozzájut – tenyészetből származó egér vagy fiatal patkány is.

Etetéskor a fészket lassan és ne közvetlenül a madarak felé haladva közelítsük meg, úgy 6-8 méternyire. A táplálékot 1-2 méterre dobjuk az állatok elé, majd lassan hátráljunk, s várjuk meg, hogy maguk fedezzék fel az élelmet. Néhány alkalom után a gólyák már várják az etetést, főként, ha minden nap ugyanabban az időben látogatjuk meg a fészket. Érdemes etetéskor fütyülni vagy másképp hívogatni őket, mert így a madarak tudni fogják, hogy táplálékot hoztunk a számukra.

A nagyon legyengült madarak ápolását azonban bízzuk hozzáértőkre. Magyarországon több intézmény – nemzeti parkok, civil szervezetek, s elsősorban az állatkertek – foglalkoznak a madarak menésével. Az állatok mentőhelyre szállításához országosan egyedül a nemzeti parki őrszolgálatok rendelkeznek emberekkel és járművekkel, ezért baj esetén a területileg illetékes nemzeti park igazgatósához fordulhatunk.

A gólyák fizikai állapotát úgy ellenőrizhetjük, ha a madár felé indulva felrepülésre késztetjük. Ha ez sikerül neki, akkor biztosan egészséges. Ha azonban a gólya csak néhány métert képes megtenni, vagy ugrálva próbál menekülni, szakszerű segítséget kell kérnünk.

Az MME emellett kéri lakosságot, hogy ha tudnak itthon rekedt gólyákról, akkor a [email protected] e-mail címen tájékoztassák erről az egyesület munkatársait.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek