Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Amerikai kutatók rájöttek, hogy a városok nagymértékű fényszennyezése – sok egyéb mellett – a szmog kialakulásához is jócskán hozzájárul.
A National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) kutatói szerint a nagyvárosok túlzott éjjeli kivilágítása olyan kémiai reakciókba avatkozik bele, melyek éjszaka segítenének megtisztítani a levegőt az autók és a gyárak által kibocsátott káros anyagoktól.
Ugyanis a nitrogén-oxid speciális fajtája, a nitrát gyök lebontja azokat a kémiai anyagokat, melyek a szmogot okozzák. Ez a tisztulási folyamat normális esetben éjjel, sötétben jöhet létre, mivel e gyökök a fény hatására eltűnnek.
A kutatásokat Los Angeles légterében végezték, s kiderült: a nagymértékű éjjeli világítás hatására e gyökök száma lecsökkent. Bár e fények 10 ezerszer tompábbak, mint a napfény, mégis képesek arra, hogy beavatkozzanak a tisztulási folyamatba.
Harald Stark, a NOAA vezető kutatója szerint a fények hatására mintegy hét százalékkal csökken a tisztulás mértéke az éjszaka folyamán, ami másnap csaknem 5 százalékos légköri szennyezettség növekedést idéz elő. A nagyvárosok esetében ez sokszor a határértéket meghaladó mértékű szmogot idéz elő. A tudósok bíznak benne, hogy kutatásuk kellőképpen rávilágít a túlzott fényszennyezés csökkentésének fontosságára.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu