Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A környezettudatos fogyasztói szokások kialakításának egyik alappillére a szelektív hulladékgyűjtés. Egy friss nemzetközi felmérés eredményei szerint a legtöbben ma már odafigyelnek a hulladékok szortírozására, ám a környezettudatosság sokszor ki is merül ebben.
A Synovate kutatói huszonnyolc országban 22 ezer lakost kérdeztek meg, mit tesznek környezetük védelme érdekében. A felmérésben a szelektív hulladékgyűjtésre, valamint a környezetbarát termékek és az organikus élelmiszerek vásárlására kérdeztek rá. Az eredmények biztatóak a szelektív hulladékgyűjtés tekintetében, amiben – nem meglepő módon – a nők és a középkorúak sokkal aktívabban részt vesznek. Velük a szemben a fiatalok minden kérdésben alulteljesítettek.
A szelektív hulladékgyűjtés legjobbjai: Kanada, Dél-Korea és Spanyolország. Körükben 88, 84, illetve 84 százalék válogatja szét a hulladékot, s helyezi el a megfelelő jelzésű gyűjtőedénybe. A legtöbb nyugat-európai ország jól teljesített e kérdésben, míg a lista végére Indonézia, Oroszország és Egyiptom került. Ez utóbbi három államban 15 százalék alatti a szelektív gyűjtést alkalmazók aránya.
Az eredmény nem véletlen: míg a legjobban teljesítő Kanadában – az erős állami és kormányzati beavatkozásnak köszönhetően – a városokban mindenki szelektív hulladéktárolót kapott, addig Oroszországban – a Szovjetunió széthullását és a fogyasztói társadalom megerősödését követően – visszaesett a környezettudatosság. Indonéziának pedig jelenleg súlyos belpolitikai és gazdasági problémákkal kell megküzdene.
A világ legboldogabb nemzetének kikiáltott Dánia környezettudatosságban is az élen jár. A dánok körében igen népszerűek a zöld- és organikus termékek. Körükben a kutatást megelőző héten 59 százalékos arányban vásároltak környezetbarát cikkeket, s 69 százalékos arányban kerestek organikus élelmiszereket az üzletek polcain. De hasonlóan jól teljesített a szomszédos Svédország is, ahol szintén minden második ember az organikus termékek mellett tette le a voksát. Velük szemben legkevésbé a kínaiak (9%), a szerbek (8%) és az indonézek (3%) keresik az öko-termékeket.
Nem szabad elfelejteni, hogy a környezettudatosság nem csupán az egyéneken, hanem a környezeten is múlik. Míg a skandináv régióban a zöld termékek sokkal könnyebben beszerezhetők, addig például Japánban az organikus élelmiszerek kevéssé elérhetők, ráadásul drágák is, így a potenciális ökotudatos vásárlóknak nehezebb a dolguk.
A szelektív hulladékgyűjtés, valamint a környezetbarát termékek és az organikus élelmiszerek vásárlása nem függ össze egymással. Mivel a legtöbb helyen a szelektív gyűjtés ma már könnyen elérhető, ezért képviselhet valaki az egyik tekintetében zöld szemléletet, míg a másikban nem. Ez a látszólagos ellentmondás még olyan fejlett országokban is tetten érhető, mint Németország, ahol ennek az ellentettje történt: sokan vásárolnak zöld termékeket, ám a jól kiépített szelektív hulladékgyűjtési rendszer hiánya miatt lemaradás mérhető. A szakértők szerint az ilyen ellentétek kiegyenlítésében nagy szerepe van a kormányzati szerveknek, a jól irányzott környezeti programoknak, melyekkel megteremthetik a környezettudatosság lehetőségét. A többi pedig már a mi döntésünk...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu