Vajon egészségesek-e a táplálékaink?

Vásárláskor Ön is megnézi, mi van a dobozra írva, honnan származik a zöldség, milyen adalékok kerülnek az egyes élelmiszerekbe? Ha igen, az nagyon dicséretes, ám a legtöbbször még ez is kevés.

Zöld FöldKovács Réka2011. 05. 06. péntek2011. 05. 06.

Kép: Kneeling in a 20-acre pilot production field in Arizona, Anson E. Thompson checks lesquerella for seed set. Oil from the seeds can be used to make cosmetics and a variety of other products.

Vajon egészségesek-e a táplálékaink?
Kneeling in a 20-acre pilot production field in Arizona, Anson E. Thompson checks lesquerella for seed set. Oil from the seeds can be used to make cosmetics and a variety of other products.

Még ha alaposan szemügyre is vesszük az adott termék összetevőit, akkor sem tudjuk elkerülni az élelmiszerekben meglévő toxikus anyagokat, melyek a talajon keresztül vagy a környezetből kerülnek az alapanyagokba.

Az élelmiszerként termelt növények nem feltétlenül teljes értékűek, hiszen a zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék minőségét is erősen befolyásolja az a közeg, környezet, ahonnan származnak. Az elmúlt évtizedek kizsákmányoló gazdálkodása pedig megtette hatását. A talajba jutatott növényvédő szerek és más kémiai anyagok bekerülhetnek a növényekbe és az állatokba, majd ezeken keresztül az emberbe is. Így a talaj szennyezésével nem csak a környezetünket, de közvetve saját magunkat mérgezzük. Ebből pedig olyan betegségek alakulhatnak ki, mint a rák, melynek hátterében feltételezhető a veszélyes anyagok túlzott mértékben való feldúsulása.

Dr. Biró Borbála professzor, egyetemi tanár, az MTA doktora szerint ahhoz, hogy valóban értékes élelmiszerekhez jussunk, a környezeti hatások, a talaj, illetve a víz minősége szerint – az új „funkcionális élelmiszer” szemlélet alapján – kell figyelemmel lennünk a táplálék értékeire. A szükséges tápanyagokhoz, vitaminokhoz úgy kellene hozzájutnunk, hogy közben ne szennyezzük a szervezetünket.

A növényfogyasztás során ezért figyelemmel kell lennünk a túlzott nitrit- és nitrát-, illetve az egyéb veszélyes vagy toxikus anyagokkal (mint pl. a nehézfémekkel) való szennyezettségre is. Az olyan növényekben, mint a cékla, a retek, a paraj vagy a saláta eredendően magasabb lehet a nitrát, de megfelelő termesztési technológiával, vagy a talaj helyes kezelésével mindez csökkenthető. Ebben az emberi és környezeti egészség szolgálói, a talaj „láthatatlan”, parányi munkásai, a mikroorganizmusok segítenek bennünket.

A mikrobák élettevékenysége következtében a növényi gyökérkörnyezet pH-ja lecsökken, ami közvetve a hiányzó ásványi anyagok (pl. cink, vas) felvételét növeli. Bizonyos gombákkal a szennyezett talajból a toxikus anyagok felvétele megakadályozható, kivédve ezzel a káros anyagoknak a táplálékláncba való kerülését. Vagyis a kiváló minőségű és egészséges növények termesztéséhez, a környezeti, talajkárok csökkentéséhez elengedhetetlen a talajban lévő mikroorganizmusok mennyiségének és működőképességének támogatása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek