Mi lesz veled, német atom?

Alig néhány hónappal az atomerőművek élettartamának meghosszabbítását követően, hétfőn hajnalban az Angela Merkel vezette német kormány úgy döntött: legkésőbb 2022-ig valamennyit bezárja. A döntés azonnal élénk vitát váltott ki.

Zöld FöldHardi Péter2011. 06. 03. péntek2011. 06. 03.

Kép: The cooling towers of a Slovak nuclear power plant are seen at Jaslovske Bohunice in western Slovakia, about 70 km (43 miles) north of the Slovak capital Bratislava, May 10, 2011. Picture taken May 10, 2011. REUTERS/Petr Josek (SLOVAKIA - Tags: ENERGY ENVIRONMENT BUSINESS), Fotó: © Petr Josek Snr / Reuters

The cooling towers of a Slovak nuclear power plant are seen at Jaslovske Bohunice in western Slovakia
The cooling towers of a Slovak nuclear power plant are seen at Jaslovske Bohunice in western Slovakia, about 70 km (43 miles) north of the Slovak capital Bratislava, May 10, 2011. Picture taken May 10, 2011. REUTERS/Petr Josek (SLOVAKIA - Tags: ENERGY ENVIRONMENT BUSINESS)
Fotó: © Petr Josek Snr / Reuters

Leginkább természetesen a döntés vesztesei, a Német¬ország energiaigényének 22-23 százalékát kielégítő atomerőművek tulajdonosai ágálnak. Vélhető azonban, hogy csupán szélmalomharcot vívnak, mert Angela Merkel ugyancsak elszántnak látszik: Németországban egy bő évtized múltán véget ér az atomkorszak. Pontosabban már el is kezdődött a vég: az egyik erőművet még a japán atomkatasztrófa előtt bezárták, hét reaktor működését pedig menten az eseményt követően felfüggesztették. Most ezek végleges bezárásáról döntöttek, megtoldva további hattal, amire 2021-ben tesznek lakatot, a rákövetkező évben pedig az energiaellátás biztonsága érdekében még megtartott maradék háromnak is befellegzik.

De miért ez a sietség? Vagy talán helyesebb kifejezéssel: kapkodás? Hiszen éppen az a német kormány döntött most a bezárás mellett, amely tavaly késő ősszel változtatta meg elődje, a szociáldemokrata–zöld kormányzat évtizeddel korábbi, szintén 2022-es határidejű döntését az atomerőművek bezárásáról.

A kézenfekvő válasz az volna, hogy a fukusimai katasztrófa késztette átgondolásra a német vezetést. Ez igaz lehet, ám az is valószínűsíthető, hogy csak közvetve. Az igazi ok a német belpolitikában keresendő. Az elmúlt hetekben tartományi választásokon szenvedett vereséget a kereszténydemokrata–liberális koalíció, s tört előre soha nem tapasztalt arányban a zöldpárt.

Merkel vélhetően egy majdani nagyarányú vereség elől menekült előre engedve az atomerőmű-ellenes német közhangulatnak. Döntése tehát, amelyet energetikai szakemberek mellett-helyett egy politikusokból, tudósokból, környezetvédőkből, teológusokból álló testület készített elő, inkább mondható politikainak, mint szakmainak. Egy azonban biztos: Merkel számára ez volt az utolsó tánclépés az energiaforrások között. Ha újra az atomerőművek mellé állna, az egyenlő volna a nevetségessé válással, aminek rokonértelmű kifejezése a politikai halál.

A kérdés most már az, hogy bejön-e a kancellár számítása. Át lehet-e állni az említett idő alatt a megújuló és a fosszilis energiára, ráadásul új távvezetékeket építeni? S megértetni a választópolgárokkal, hogy az áram árának átmeneti növekedése éppen az ő atomerőmű-ellenes fellépésüknek a következménye.

A franciák egyenesen a német energiaipar összeomlásával riogatnak. Ne feledjük azonban, hogy ami a németeknek rossz lehet, az nekik üzlet: a világ második legnagyobb nukleáris hatalmaként szívesen adnak el a fölöslegükből. Mint ahogy adnak el már most is az egyetlen atomerőművüket a kinyitás előtt bezáró osztrákoknak, és vélhetően fognak az öt meglévő atomerőművüket szintén bezáró svájciaknak.

Érveik azért a bezárás mellett érvelőknek is vannak. Nemcsak környezetiek, hanem gazdaságiak is. Leginkább az, hogy előbb vagy utóbb a világ úgyis át fog állni a megújuló energiára, és aki ebben előbb lép, az óriási előnyre tehet szert. Föltéve persze, ha nem szakad bele. Hogy így lesz vagy sem, nos, ez fog eldőlni a következő évtizedben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek