Vuk, a szupervadász

Tél közepén Vác központjában bukkant föl egy kisebb rókacsapat élelem után kutatva, néhány napja pedig Balatonfűzfőn tűnt elő a ravaszdi, s ezt egy idős asszony tizennyolc tyúkja bánta. Arról azonban nem érkezett híradás, hogy akárcsak egyet is lelőttek vagy csapdába ejtettek volna közülük. Aligha véletlenül…

Zöld FöldValló László2012. 03. 08. csütörtök2012. 03. 08.
Vuk, a szupervadász

Ugyanis egyesek már-már az emberhez hasonló intelligenciát tételeznek föl, látván a róka csodálatos alkalmazkodóképességét. Ami nyilván túlzás, az azonban tény, hogy a nálunk is honos vörös rókának minden adottsága megvan a sikeres túléléshez. Hallása kiváló, nagy, hegyes radarfüleivel a legapróbb zajt is meghallja – keltse azt a lopakodó ellenség vagy a mindennapi betevőül szolgáló egér az avarban. Szaglása, mint a kutyaféléknek általában, szintén kitűnő. Nappal ritkán látjuk, ilyenkor rendszerint valamilyen föld alatti lyukban, kotorékban szunyókálva múlatja az időt. A róka éjszaka él: a szeme is ehhez alkalmazkodott. Pupillája a macskáéhoz hasonlóan ovális, így jobban összezáródik, mint a kutyáké, szemében pedig fényvisszaverő réteg van (ettől „világít” a sötétben), az állat ezért lát jól éjjel is.

A vörösróka-nemzetség életrevalósága a szaporaságában is megnyilvánul. A rókalegény tél végén kezdi keresni szíve választottját (csúnya szakszerűséggel: koslat utána), majd, hogy egymásra találtak, frigyre lépnek, amiből áprilisban születnek meg a kölykök. Négy és hét közötti az átlagos alomszám, de nem ritka, hogy 12 kis rókakölyök is lakja a gondosan kiválasztott családi kotorékot. A rókaszülők példás gyermeknevelők, az oktatás-nevelésben mindketten teljes odaadással vállalnak feladatot. Ha a szülők netán elpusztulnának, a kölyköket egy rokon vagy éppenséggel idegen róka neveli tovább. Például egy „nagybácsi”, ahogyan történik az Fekete István Vuk című regényében.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek